1. Anasayfa
 2. Bilgi

Kadın Asker Nasıl Olunur?

Kadın Asker Nasıl Olunur?
Kadın Asker Nasıl Olunur

Kadın asker nasıl olunur sorusu günümüzde birçok kadın için en çok merak edilerek araştırılan konular arasında yerini almaktadır. Ülkemizde kadın asker olmak için ilk olarak TSK üzerinden başvuruların yapılması gerekir. Başvurular genel olarak yıllık bazlarda alınır ve ilgili kurumlar aracılığı ile yapılan düzenlemeler ardından sınavlar ile seçimler uygulanır.

|

Kadın asker olma istekleri bulunanların TC vatandaşı olmasının yanı sıra belirli yaş gruplarına ve sağlık şartlarına uygun olmaları istenir. Bir yandan da kadınlar belirli bölümlere başvuru yapabilirken her alanda yer alamazlar. Erkekler açılan her bölüm için başvuruda bulunabilirken kadınların durumu biraz daha farklı olarak belirlenir.

Kadın Asker Olmak İçin Neler Yapılır?

Kadın asker olmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Bir yandan da kadınlar için belirlenen askerlik hizmet süreleri erkeklere oranla daha kısa olur. Bu yüzden de kadınların askerlik hizmet süreleri 8 ay olarak gözlenirken bu durum erkeklerde 24 ay seviyesine kadar da çıkabilir.

Ülkemizde kadın asker olabilmek için hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçlü olmanın yanı sıra dayanıklı olma şartı aranır. Bunların yanı sıra askerlik hizmeti devam ettiği süre içerisinde ayrıcalıkların yer almadığı, sıcak ve rüzgarlı hava şartlarında uzun yürüyüşler yapmak gerektiği de göz ardı edilmemelidir.

Askerlik süreçlerinde kararlı ve azimli olmak ilk başta gelen konular arasındadır. Askerlik hizmetlerinin zor ve meşakkatli olabileceğini bilmek gerekir. Fakat kadınların da erkekler gibi kendilerine verilen tüm görevleri yerine getirmesi gerekir. Kadın askerler ülkeleri için hizmetlerine devam ederken bir yandan da kendi kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı başarabilirler.

Kadın Asker Maaşları Ne Kadar?

Kadın asker maaşları ne kadar olduğu da birçok kişi için en önemli konulardan bir tanesidir. Her ne kadar erkek ve kadın askerlik arasında farklar olsa bile maaşlar konusunda farklar yer almaz ve bire bir aynı olarak ödenir. Aynı rütbe içerisinde yer alan maaşlar cinsiyet farkına yer vermeden aynı olarak ödenir.

Türkiye ordusu içerisinde kadın askerler de aynı erkek askerler gibi aynı şartlar altında eğitimlerine devam ederken aynı görevleri de yerine getirmeleri gerekir. Bu yüzden de maaşlar arasında cinsiyetler bir rol almaz ve aynı olarak ödenir. Bunların yanı sıra Türkiye ordusu kadınları da kabul ederek onların kariyer yapılandırmalarına izin vermeleriyle gözlenir.

Kadın Asker Nasıl Olunur
Kadın Asker Nasıl Olunur

Kadın Asker Olmak İçin Hangi Okullarda Okunmalıdır?

Kadın asker olmak için hangi okullarda okunmalıdır sorusu birçok kadın içi en önemli konulardan bir tanesidir. Türkiye sınırları içerisinde kadınların askerlik hizmetlerini yerine getirebilmeleri adına Milli Savunma Üniversitesinin Askeri Erkek Lisesi ve Askeri Kadın Lisesi gibi okullar devreye girer.

Bir yandan da TSK tarafından askerlik eğitimlerinin verildiği diğer okullarda kadınların askerlik görevlerini yerine getirmeleri için imkanlarını vermeye devam ediyor. Ülkemizde kadınlar askerlik hizmetlerini diledikleri zaman yerine getirebilmek için bu okullarda okuyabilirler. Bu okullar genel olarak incelenecek olduğu zaman lise eğitimlerinin yanı sıra askeri eğitimler vererek gelişimlere katkı sunmaktadır.

Okullarda yer alan öğrenciler hem fiziksel hem de zihinsel olarak yeterlilik alanlarında eğitim alırlar ve askerlik eğitimleri için gerekli olan tüm becerileri rahat bir şekilde öğrenebilirler. Bir yandan da TSK askerlik eğitimi veren diğer okullarda kadınların askerlik hizmetlerini yerine getirmesi de mümkündür. Bunun için başvurularda bulunmak başvurular ardından istenen sınavlara girmek ve uygun görülmek gerekir. Bu sayede kadınlar da askerlik görevlerini çok rahat yapabilirler.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir