1. Anasayfa
 2. Eğitim

KPSS Çalışmaya Yeni Başlayacak Öğrencilere Tavsiyeler

KPSS Çalışmaya Yeni Başlayacak Öğrencilere Tavsiyeler

KPSS çalışmaya yeni başlayacak öğrencilere tavsiyeler zamanın verimli kullanılması açısından önemlidir. Özellikle çalışma döneminizi ertelediyseniz ve kısa süre içerisinde tüm konuları bitirmek istiyorsanız sistematik bir şekilde ilerlemelisiniz.

KPSS Çalışmaya Ne Zaman Başlanır?

KPSS çalışmaya başlamak için en ideal zaman dilimi gireceğiniz sınav öncesi bir sene tamamen ders çalışmaktır. Eğer ki sınava gireceğiniz sene okul ya da iş hayatınıza devam etmeniz gerekiyorsa bir buçuk, iki sene öncesinden ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle hem gündelik görevinizi yerine getirmiş olursunuz hem de gelecek için iyi bir planlama oluşturursunuz.

KPSS Nasıl Çalışılır?

KPSS çalışmak herkes için farklı metod içerse de en çok tercih edilen yöntemleri sizin için bir araya topladık.

 1. Her gün matematik ve türkçe testleri deneme olarak çözülür. Genel kültür ise konu anlatımını çalışıldıktan sonra birkaç test çözülür. Bu yöntem her gün kendimizi her derste geliştirme ve odaklanmayı sağlayan bir yöntemdir. Sınav öncesi küçük bir prova gibi düşünebiliriz.
 2. Bir gün genel kültür üzerine çalışılırken diğer gün genel yetenek üzerine çalışılır. İster konu anlatımı olsun ister soru çözümü olsun. Her iki seçenek de ders çalışan kişinin ihtiyaç tercihine göre değişir. Sınav provasını iki güne böleriz. İş ortamında çalışan ya da okula devam eden kişiler programı ikiye bölerek kendileri için daha rahat bir program uygulayabilirler.
 3. Genel kültür ve genel yetenek için bir hafta konu anlatımı diğer hafta da soru çözümü üzerinden ders çalışma programı ayarlanabilir

Her üç yöntemden hangisini seçerseniz seçin ilk yapmanız gereken ders çalışacağınız dakikayı ve dinleneceğiniz dakikayı belirlemektir. Bazı öğrenciler 30 dakika çalışır 10 dakika dinlenir. Bazı öğrenciler ise 1 saat ders çalışır 20 dakika dinlenir. Sizin için hangi saatler daha uygunsa onu seçin. Lakin çok ders çalışmak daha iyi bir puan alabilmek için önemlidir. Mümkün olduğunca mola sürelerini kısa tutup ders çalışma sürelerini artırmanız gerek.

KPSS Çalışırken Motivasyonumuz Önemli Midir?

KPSS çalışırken motivasyonumuzun önemi derse odaklanabilmek içi önemlidir. Atanmak için yüksek bir puan almanız gerekebilir. Yakın çevreniz size bu puanı almanızın imkansız ya da çok zor olduğunu söyleyip canınızı sıkabilir. İnsanları dinlemek yerine kendi benliğinizi dinleyerek dersinize ve hayallerinize odaklanın. Unutmayın ki bu yaşam size ait ve hiç kimse sizin tercihlerinize karışamaz… KPSS girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir