1. Anasayfa
 2. Netflix

Netflix Tarihi

Netflix Tarihi
0

Netflix tarihi ile birlikte bilinmesi gereken bir kuruluş. Bu içeriğimizde sizler için Netflix’in tarihinden detaylıca bahsetmek isteriz.

Netflix, bir yayın platformu. Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu. Firma, abonelerine film, dizi ve belgesel gibi pek çok yapımı belirli bir ücret karşılığında sunuyor. 2022 yılı raporlarına baktığımızda şirket, 31.6 milyar dolar gelir sağlamış durumda. Net gelir ise 4.5 milyar dolar olarak paylaşıldı. Mal varlığı 20.8 milyar dolar olan Netflix’in şirket değeri 20.8 milyar dolar olarak açıklanmış oldu. Netflix’in güncel olarak 231 milyon abonesi olduğu belirtiliyor.

Netflix Tarihi

Netflix’in etkili tarihinden söz ederken öncelikli olarak kuruluş döneminden bahsetmek gerekiyor. Ardından gelişme ve günümüz dönemine geçmemiz gerekir. Sizlere Netflix’in tarihinden kronolojik bir şekilde bahsedeceğiz.

Kuruluş

Netflix’in kurucuları Marc Randolph ve Reed Hastings olarak yer alıyor. Bu ikili, Pure Atria Corporation’da pazarlama müdürü olarak çalışıyorlardı. Burada tanışan ortaklar, bu şekilde arkadaşlık serüvenlerine başladılar. Randolph, aynı zamanda e-posta ile sipariş vermeyi sağlayan MicroWarehouse kurucularından birisiydi. Hastings ise bilgisayar bilimcisi ve matematikçi olarak karşımıza çıkıyordu.

Netflix fikri, 1997 yılında ikilinin aklına gelen bir düşünce oldu. Bu düşünceyle beraber 29 Ağustos 1997 tarihinde Netflix, resmî olarak Kaliforniya’da kurulmuş oldu. Netflix için ilk destek ise Integrity QA kurucusu Steve Kahn’dan geldi. Kendisi, Netflix’e 2.5 milyon dolarlık girişim yatırımı yaptı. Bu yatırımın ardından Netflix, hızla büyümesini sürdürdü.

Netflix, kurulduktan sonra henüz dijital platform yayıncılığı yeterince gelişmemişti. Bundan dolayı firma, posta yoluyla film gönderme kararı aldı. İlk olarak VHS üzerinde bu yöntem denendi fakat VHS’lerin kolay bozulması sebebiyle bu karar iptal edildi. Sonrasında daha dayanıklı olan DVD’lerin kullanılması kararı alındı. Bu şekilde Netflix, iş yapmaya başlamıştı. 16 milyon dolarlık yatırım ile sektöre giren Netflix’in 14 Nisan 1998’de 30 çalışanı ve 925 DVD içeriği mevcuttu.

Netflix Tarihi

Gelişme Dönemleri

Netflix tarihi içeriğimizde Netflix’in nasıl hızla yükseldiğini de anlatmak gerekiyor. Netflix şirketi, kurulduğu dönemden sonra bir süre yerinde saymaya başladı. Müşterileri yeterince etkileyemeyen firmanın daha yenilikçi kararlar alması gerekiyordu. Bundan dolayı 1999 yılının Eylül ayına gelindiğinde firma, aylık abonelik sistemini duyurdu. Bu hizmet ile beraber müşteriler, aylık abonelik aldıkları takdirde sınırsız film alabiliyordu. Yani aylık belirli bir ücret karşılığında bu süre boyunca istenildiği kadar film almak mümkün hale gelmişti. Bu durum, müşterileri memnun etti ve kullanıcı sayısında önemli bir artış yaşandı.

29 Mayıs 2022 tarihine gelindiğinde Netflix, halka arz edildi. 2003 yılında ise şirket, ilk resmî karını duyurmuş oldu. Buna göre firma, 272 milyon dolar gelir elde ederken 6,5 milyon dolar net gelire sahip oldu.

Günümüz

Netflix tarihi incelememizde günümüz döneminden de söz etmek lazım. Netflix’in günümüz dönemini yansıtması 2007 yılını bulmuştu. 2007 yılının Şubat ayı ile beraber firma, internet üzerinden kiralama ve izleme devrini resmî olarak başlattı. Yani dijital yayıncılık resmî olarak faaliyete geçmişti. Atılan bu adım ile beraber firma, kullanıcı sayısını arttırmaya devam etti. 2013 yılında 29.4 milyon kullanıcısı bulunan firmanın Nisan ayında 36.3 milyon kullanıcısı yer almaktaydı. 2022 yılının sonunda ise Netflix’in 231 milyon abone sayısına eriştiği bildiriliyor.

Özet geçmek gerekirse Netflix tarihi DVD kiralama hizmeti ile başlayıp ardından internet üzerinden hizmet verme işine dönüştü. Aylık belirli bir ücret karşılığında sınırsız film izleme seçeneği de oldukça başarılıydı. Firma, bu şekilde büyüyerek harika bir yere ulaştı.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir