1. Anasayfa
  2. Bilgi

Olumlu Bir Kredi Notuna Sahip Olmanın Avantajları

Olumlu Bir Kredi Notuna Sahip Olmanın Avantajları

Kredi notu, genelde banka sistemine ait bir kavram gibi görünse de, cep telefonundan, Emlak’a, beyaz eşya alışverişlerine varana dek çeşitli satın almalarda karşılaşılabilecek bir sistemdir. Bu sistem, bir kişinin geleceğe dönük borç ödeme olasılığını hesaplayan bir puan sistemidir. Bu puanlama hesaplanırken bireyin geçmişe dönük finansal hareketleri esas alınır.

Bu puanları belirleyen parametreler biraz karmaşık görünse de, temelde iki noktaya dayanmaktadır. Borç kapasitenizi aşmamanız ve borçlarınızı zamanında ödemeniz, bu iki noktaya dikkat ederek daha iyi bir kredi notuna sahip olabilirsiniz. Olumlu bir kredi notuna sahip olmanın avantajları ile hayat kalitenizi koruyabilirsiniz. Bu avantajları temel bir kaç başlıkta ifade etmek gerekirse;

Kart Limitlerinizi Hemen Arttırabilirsiniz

İyi bir kredi notuna sahip olmak, kart limitlerinizi kolaylıkla arttırmanızı imkan sunar. Acil ihtiyaçlar halinde, kredi kartını kullanmak isteyebilirsiniz. Ama bazen bu tür acil durumlarda kart limiti yetersiz kalabilmekte. Bu durumlarda bankaya bile gitmeye gerek kalmadan online başvuru ya da telefon ile limitinizi hemen arttırabilirsiniz.

Faiz Oranları sizin İçin Daha Uygun Hale Gelir

Bir banka için en iyi müşteri, kredi notu yüksek olandır. Bütün bankalar yüksek nota sahip müşterileri kaçırmak istemez. Kendi müşterisi haline getirmek için, kredi faizlerinde kayda değer indirimler uygular.

Olumlu Bir Kredi Notuna Sahip Olmanın Avantajları

Bankaların Ayrıcalıklarından Faydalanırsınız

Borçlanma limitlerine ve borç ödemelerinize dikkat ederek bankaların ayrıcalıklı müşterisine dönüşebilirsiniz. Bu sayede önceden onaylanmış kart ve kredi gibi ürünlerini ilk size sunmak isterler. Ve bunları size çeşitli avantajlar ve ödüller ile sunarlar. Bunlara ihtiyacınız olmayabilir, ama bu ayrıcalıklara sahip olursunuz.

Belgesiz Kredi Kullanabilirsiniz

Hayatta acil paraya ihtiyaç duyduğumuz bir çok an olabilir. Aniden, buzdolabınız bozulabilir ve yenisini almanız gerekebilir. Ya da acil paraya ihtiyacınız olabilir. Bu tür durumlarda bankadan kredi çekmek isteyebilirsiniz. İyi bir kredi notunuz yoksa, gelirinizi belgelemeniz ve onaylamasını beklemeniz gerekir. Ama olumlu bir kredi notuna sahip olmanız halinde gelir belgesiz krediye sahip olabilirsiniz. Gelir belgesine ihtiyaç duyulmadığı için, başvurunuzu online yapabilirsiniz.

Kiralamalarda Rahat Olursunuz

Kredi notu, araç veya ev kiralarken de karşınıza çıkabilmektedir. Yurtdışıda yaygın olan bu durum, ülkemizde de artık önemsenmekte, kimi ev sahipleri ve araç sahipleri kredi notunuzu görmek istemektedirler. Notunuzun yüksek olması ev ve araç sahibi için olumlu bir ibare olur. Olumlu bir kredi notuna sahip olmanın avantajları yukarda saydıklarımız gibidir. Her geçen gün daha da önem kazanan bu sistem, yakın bir gelecekte, bankacılık sistemi dışında da hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkacaktır. Kredi notumuzu yükseltmek veya kontrol altında tutmak gelecek finansal işlemlerimiz için oldukça önemlidir.

Paylaş