1. Anasayfa
 2. Bilgi

5G Teknolojisi Ne Getirecek?

5G Teknolojisi Ne Getirecek?
1

4G teknolojisi hayatımıza gireli fazla olmamasına rağmen bir yenisi 5G ile tanışmak üzereyiz. Henüz 5G ile ilgili net bilgiler olmasa da gelen haberler sayesinde az çok fikir sahibi olduğumuz söylenebilir. Telefonlar artık birçoğumuzun yaşamının bir parçası diyebiliriz. Birçok insan hayatlarında bu denli önemli yer tutan telefonların internet hızı maalesef ki tatmin edici seviyede değil. İlk duyduğumuzda bizi çok heyecanlandırmış olsa da 4G teknolojisinden tam anlamıyla yararlanamadık diyebiliriz. 4G’nin, ülkemizde ki adıyla 4.5G, hızından tam olarak yararlanabilmek için cihazlarımızın uyumlu olması ve bulunduğumuz bölgenin altyapısının elverişli olması gerekiyor. Fakat gereken koşulları bulsak bile 4.5G’nin günümüz şartlarında yeterli bir hızı olduğunu söyleyemeyiz. Yakında oldukça yaygınlaşacak 5G bizi bu konuda ciddi derecede umutlandırıyor.

5G ne zaman kullanılacak sorusuna cevap olarak ise 2023’de tüm dünyaya yayılmış olacağını söyleyebiliriz. 4G’nin 1 saniyede 1 gigabayt olan veri aktarım hızı, 5G ile birlikte saniyede 10 gigabayt seviyelerine kadar çıkabiliyor. 5G hız konusundaki iddiasının yanında farklı sektörlerde de kullanılacak gibi duruyor. 5G teknolojisi kablosuz bağlantılara dair bildiğimiz her şeyi unutturacak bir teknoloji olacak gibi duruyor.

5G Teknolojisi Neleri Değiştiriyor?

5G tam anlamıyla kullanıma hazır bir hale geldiği zaman neredeyse bin kat daha fazla mobil veri kontrol edebileceğiz. Ev eşyaları gibi farklı alanlarda da kullanılacak olan 5G teknolojisi gerçekten teknoloji tarihine geçecek bir yenilik olacak. En basit örnekle, 5G ile gerçekleştirilen bağlantılarda müthiş bir hız farkı ortaya çıkacak. Tüm bunlara ek olarak trafikte bile 5G etkilerini göreceğiz gibi duruyor. Sürücüsü bulunmayan akıllı otomobiller ile ulaşıma farklı bir boyut kazandıracak. Diğer yandan aradıklarını 4G’de bulamayan oyun dünyası da 5G’yi dört gözle bekliyor.

5G İçin Türkiye’de Son Durum Ne?

Türkiye’de 5G teknolojisi hızla gelişiyor ve ülkenin önde gelen telekomünikasyon şirketleri 5G ağlarını inşa etmek için çalışıyorlar. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye, 5G teknolojisini test ediyorlar ve bazı bölgelerde 5G hizmeti sunuyorlar.

Ancak, Türkiye’nin 5G ağlarının geniş çapta kullanıma sunulması için altyapı yatırımlarına ihtiyacı var. Bu nedenle, hükümet altyapı yatırımlarını artırmak için çaba gösteriyor. Ayrıca, Türkiye’deki bazı kısıtlamaların, özellikle de sıkı düzenlemelerin ve lisanslama gereksinimlerinin, 5G’nin gelişmesini yavaşlattığı düşünülmektedir.

Türkiye’deki son durum, 5G teknolojisinin hızla geliştiği ve telekomünikasyon şirketlerinin bu teknolojiyi kullanmak için çaba sarf ettiği yönündedir. Ancak, altyapı yatırımlarının artırılması ve düzenlemelerin gevşetilmesi gibi adımların atılması gerekmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Ne getireceğini bilmem ama 5g corona getirdi sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir