1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

5G Teknolojisi Ne Getirecek?

5G Teknolojisi Ne Getirecek?
1

4G teknolojisi hayatımıza gireli fazla olmamasına rağmen bir yenisi 5G ile tanışmak üzereyiz. Henüz 5G ile ilgili net bilgiler olmasa da gelen haberler sayesinde az çok fikir sahibi olduğumuz söylenebilir. Telefonlar artık birçoğumuzun yaşamının bir parçası diyebiliriz. Birçok insan hayatlarında bu denli önemli yer tutan telefonların internet hızı maalesef ki tatmin edici seviyede değil. İlk duyduğumuzda bizi çok heyecanlandırmış olsa da 4G teknolojisinden tam anlamıyla yararlanamadık diyebiliriz. 4G’nin, ülkemizde ki adıyla 4.5G, hızından tam olarak yararlanabilmek için cihazlarımızın uyumlu olması ve bulunduğumuz bölgenin altyapısının elverişli olması gerekiyor. Fakat gereken koşulları bulsak bile 4.5G’nin günümüz şartlarında yeterli bir hızı olduğunu söyleyemeyiz. Yakında oldukça yaygınlaşacak 5G bizi bu konuda ciddi derecede umutlandırıyor. 5G ne zaman kullanılacak sorusuna cevap olarak ise 2023’de tüm dünyaya yayılmış olacağını söyleyebiliriz. 4G’nin 1 saniyede 1 gigabayt olan veri aktarım hızı, 5G ile birlikte saniyede 10 gigabayt seviyelerine kadar çıkabiliyor. 5G hız konusundaki iddiasının yanında farklı sektörlerde de kullanılacak gibi duruyor. 5G teknolojisi kablosuz bağlantılara dair bildiğimiz her şeyi unutturacak bir teknoloji olacak gibi duruyor.

5G Teknolojisi Neleri Değiştiriyor?

5G tam anlamıyla kullanıma hazır bir hale geldiği zaman neredeyse bin kat daha fazla mobil veri kontrol edebileceğiz. Ev eşyaları gibi farklı alanlarda da kullanılacak olan 5G teknolojisi gerçekten teknoloji tarihine geçecek bir yenilik olacak. En basit örnekle, 5G ile gerçekleştirilen bağlantılarda müthiş bir hız farkı ortaya çıkacak. Tüm bunlara ek olarak trafikte bile 5G etkilerini göreceğiz gibi duruyor. Sürücüsü bulunmayan akıllı otomobiller ile ulaşıma farklı bir boyut kazandıracak. Diğer yandan aradıklarını 4G’de bulamayan oyun dünyası da 5G’yi dört gözle bekliyor.

5G İçin Türkiye’de Son Durum Ne?

Türkiye’ye 5G ne zaman gelecek sorusuna tam olarak net bir yanıt bulunmasa da 3G ve 4G teknolojilerinde olduğu gibi kısa sürelerde geçiş sağlanamayacağı bir gerçek. Bazı operatörler 5G’nin ne olduğunu, nasıl bir teknolojik altyapıya sahip olduğunu yavaş yavaş açıklamaya başladılar. Genel kanıya göreyse 2021 yılın sonlarına doğru Türkiye’de 5G görebileceğiz gibi duruyor.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ne getireceğini bilmem ama 5g corona getirdi sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir