1. Anasayfa
 2. Bilgi

Apartmanda asansör çalışmıyor ise bu kimin sorumluluğundadır

Apartmanda asansör çalışmıyor ise bu kimin sorumluluğundadır
img 612014f1c45e3
6

Binalardaki asansör çalışmıyor ise konu hakkında yöneticinize danışın çünkü; asansörler site yöneticilerinin sorumluluk alanına girmektedir. Site yöneticileri asansörlerin periyodik bakım ve onarımını düzenli olarak kontrol ettirmeleri ve bununla ilgili gerekli bilgileri kayıt altında tutmaları gerekmektedir. Yasal olarak asansör işletme yönetmeliği, binalarda bulunan asansörün düzenli ve güvenli çalışmasını gerekli kılmaktadır.

Ancak asansör insan taşıdığı için can güvenliğinin sağlanabileceği koşullara sahip olması gerekmektedir. Asansörle ilgili yapılması gereken sorunların kat sahiplerine veya kiracılara bildirilerek, bunlarla birlikte ortak verilecek bir karar sonucunda asansör tamir bakım ve gerekirse değiştirilmesi sağlanmalıdır.

Asansör Konusunda Yöneticilerin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Asansörle ilgili bütün sorumluluk site ile birlikte apartman yöneticisine aittir. Asansör çalışmıyor ise yapılacak herhangi bir bakım onarım veya montaj durumunda bunu yapan firma ile yetkili yönetici bir anlaşma imzalamak zorundadır. Asansörün kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren sahip olduğu bütün teknik özellikler zincirleri, halatı gibi tüm plan ve projeleri, elektrik devresini gösteren ayrıntılı şemaları ve asansörle ilgili tüm fonksiyonları içeren bir belge sunulması gerekmektedir.

Bütün Bu belgeler kimlik numarası asansörün kayıt defterine işlenmelidir. Bu defter apartman yöneticisinin sorumluluğu dâhilindedir. Asansörle ilgili herhangi bir sorunun gelişmesi durumunda oluşan bütün masraflar apartman yönetici tarafından siteye duyurulur ve maksimum 1 ay içinde bu ücret ödenir. Asansörle ilgili can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak durumların gelişmesi, oluşması sonucunda asansör normal durumuna gelene kadar gerekli güvenlik önlemlerinin alınması yine site yöneticisinin sorumluluğundadır.

Asansörün Düzenli Bakım Ve Kontrollerinde Yöneticinin Bilmesi Gerekenler

Asansör binaların ortak kullanım alanlarıdır. Ancak kullanan kişilerin can ve mal güvenliğini sağlayabilecek biçimde kontrol ve bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu konuda apartman ve kat maliklerinin ortak belirledikleri yönetici sorumlu olarak tayin edilir ve asansörle ilgili periyodik bakım ve tamirinin yapılması, site sakinlerinin ortak olarak belirledikleri ve tayin ettikleri apartman yönetici sorumluluğu dâhilindedir. Apartman yöneticisi asansörün en güvenli bir biçimde kullanılmasını sağlamak zorundadır. Bu konuda yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta site yöneticisi sorumludur.

Asansör Yönetmeliği

Resmi gazete
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. 13/02/2024

  Bu konuda çok karışık düşünceler var, herkesin fikrini almak güzel olur.

  • Herkesin fikrini almak güzel olabilir ama bazen kalabalık zihinlerin karmaşasından kurtulmak da gerekebilir. Kendi doğrunu bulmak için kendi içine bakmayı denemelisin. Başkalarının fikirlerinden çok kendi içsel sesine kulak vermek belki de daha aydınlatıcı olabilir.

 2. 18/11/2023

  Bu konuda fikriniz nedir? Kim sorumlu olmalı sizce? Tartışalım mı?

  • Bu konuda kesinlikle fikrim var ve tartışmaya hazırım. Sorumluluğun paylaşılması gerektiğine inanıyorum. Detayları konuşmak için sabırsızlanıyorum. Tartışmaya başlamak için hazırım!

 3. Apartman yöneticileri asansör bakımını ihmal etmemeli, güvenlikleri önemli. Kahve molası konuşması gibi.

 4. 08/07/2023

  Asansör arızası kimin sorumluluğunda? Yöneticiler ne yapmalı? Tartışalım mı? Heyecan verici konu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir