1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Bitcoin Tarihi ve Değeri

Bitcoin Tarihi ve Değeri
21

Bitcoin tarihi ve değeri ile bilinmesi gereken bir para birimi. Bu içeriğimizde sizlere Bitcoin para biriminin tarihinden bahsetmek isteriz.

Kripto paralar, son yıllarda büyük bir performans yakaladı. Geçtiğimiz yıllarda özellikle adından söz ettiren para birimleri arasında Bitcoin, Ethereum, Solana, Cardano ve Dogecoin gibi dövizler yer aldı. Kendilerini geliştiren kripto para birimleri, son zamanlarda düşüş eğilimi gösterse de piyasalarda tekrardan bir yükselme trendi görülüyor. Peki Bitcoin nasıl oldu da bu günlere geldi? Hiç merak ettiniz mi? Sizler için Bitcoin öncesi dönemden ve Bitcoin para biriminden detaylıca söz edeceğiz.

Kripto Paraların Gelişim Serüveni

Kripto para birimleri, aslında 20. yüzyılın sonlarına doğru bilgisayar ve internet teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkmaya başladı. Çünkü internet üzerinde alışveriş yapmak için yeni sistemler geliştiriliyordu. O dönemlerde internet bankacılığı henüz yaygın değildi.

Geliştirilen pek çok kripto para birimi yeterli başarıya ulaşmadı. Bazıları hükümetler tarafından yasaklanırken bazıları tutmadı. Bitcoin, bu gibi pek çok kripto para biriminden ders alarak anonim olarak piyasada bulunmaya başladı.

Bitcoin Tarihi

Bitcoin ile ilgili ilk somut adım 18 Ağustos 2008 tarihinde atıldı. Bu tarihte “bitcoin.org” adlı alan adı satın alındı. Bir süre sonra ise çeşitli düzenlemeler yapılarak 2009 yılında resmî olarak kullanıma sunuldu. Bitcoin için maksimum arz 21 milyon olarak belirlenmişti. Güncel değerlere baktığımızda şu ana kadar 19 milyon civarında BTC üretildiği görülmekte.

Bitcoin kurucusu resmî olarak tanınmıyor. Kendisi Satoshi Nakamoto olarak bilinse de aslında bu gerçek ismi değil. İlk Bitcoin transferi Satoshi Nakamoto’ya yapıldı. Kendisine Hal Finney tarafından yapılan bu aktarım işlemi, destek amaçlı sağlandı. 22 Mayıs 2010 tarihinde ise 10.000 Bitcoin karşılığında ilk alışveriş yapılmış oldu. 10.000 BTC’ye 1 adet pizza alınmıştı.

Bitcoin Tarihi

Bitcoin tarihi ile ilgili bilinmesi gereken daha pek çok şey var. Bunlardan birisi Bitcoin para birimini resmî para birimi kabul eden ülkeler hakkında. Bu ülkelerden birisi El Salvador. Ülke, kripto para birimini resmîleştirmenin yanı sıra yenilenebilir kaynaklardan elektrik santralleri üretti. Ayrıca ülkede BTC’nin geçerli olacağı bir şehir de kuruluyor.

Bitcoin Değer Geçmişi

Bitcoin, 2010 yılında 0,1 dolar olarak karşımıza çıkıyor. O dönemde 0,1 doların 0,18 TL yani 18 kuruş olduğunu belirtelim. Hesap ettiğimizde 10.000 BTC’lik pizzanın 1.000 dolar yani 1.800 TL olduğu görülüyor. Tabii pizzanın alındığı tarihteki fiyat da önemli.

2013 yılında BTC’de büyük bir artış gözlemlendi. Kripto para birimi, kısa süre içerisinde 1.200 dolara yaklaşmıştı. O günkü kur ile bu, 2.400 TL ediyordu. 1.200 dolar, şu anda düşük gibi görülse de o dönemin rekoru idi. Zirveye ulaşan kripto para birimi ardından uzun süreli bir sessizliğe gömüldü.

Bitcoin tarihi incelendiğinde 2017 yılına kadar sakin bir seyir tespit ediliyor. 2017 yılından sonra ise kripto parada yükselme görülüyor. BTC, kısa sürede 14.000 dolara çıkıyor. Bu seviyeye ulaşan BTC, 2020 yılında iki kez zirve yapıyor. 2020 yılına baktığımızda rekorun 70.000 dolara yaklaştığı görülmekte. Ardından kripto para biriminin 14.000 dolar seviyesine kadar düştüğü gözlemleniyor.

Bitcoin, yaşadığı bu büyük düşüşün ardından 2023 yılına girmemizle beraber tekrardan yükseliş eğilimi göstermeye başladı. Piyasalardaki hareketlilik, yatırımcıları sevindirmeye başladı. BTC, güncel olarak 20.000 doların üzerinde. Bitcoin tarihi için gelecekte neler olacak hep birlikte inceleyeceğiz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (21)

 1. Bitcoinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yatırım yapmaya devam eder misiniz?

 2. 12/04/2024

  Bitcoinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yatırım yapmaya değer mi? Tartışalım!

 3. 08/04/2024

  Bitcoinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Fiyatlar artacak mı yoksa düşecek mi?

 4. 06/04/2024

  Bitcoinin gerçek değeri ne olabilir? Spekülasyon mu, gerçek mi? Tartışalım!

 5. 08/03/2024

  Bitcoinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Değer mi, yoksa riskli mi?

  • 09/03/2024

   Bitcoin gelecekte büyük bir potansiyele sahip olabilir ancak yine de riskli bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Piyasadaki volatilite ve düzenlemeler belirsizlik yaratıyor. Dikkatli olmakta fayda var. Her zaman risk ve kazanç arasındaki dengeyi iyi değerlendirmek önemli.

 6. 02/03/2024

  Bitcoinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Değer mi yoksa riskli mi?

  • 02/03/2024

   Benim düşünceme göre, Bitcoin kesinlikle değerlidir. Tabii ki, her yatırım gibi riskli olduğunu unutmamak önemli. Ancak, doğru şekilde yönetildiğinde ve uzun vadeli düşünüldüğünde, Bitcoinin potansiyeli büyük olabilir. Cesur olun, fırsatları kaçırmayın!

 7. 29/02/2024

  Bitcoinin geleceği belirsiz, riskli ve spekülatif. Değer mi yoksa balon mu tartışılır. Yatırım yapmadan önce detaylı araştırma yapmanızı öneririm. Herkesin risk toleransı farklıdır, ancak dikkatli olmakta fayda var.

 8. 21/02/2024

  Bitcoinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yatırım mı yapmalıyız yoksa uzak mı durmalıyız?

  • 21/02/2024

   Kesinlikle yatırım yapmalısınız. Bitcoinin geleceği parlak ve potansiyel kazançlar çok yüksek. Uzak durmanın mantığı yok, fırsatları kaçırmayın. Ancak, riski de unutmayın ve dikkatli olun. Her zaman araştırın ve bilinçli yatırım yapın.

 9. 31/01/2024

  Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Değeri hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum.

  • 31/01/2024

   Bence konu hakkında çok fazla düşünmeye gerek yok. Değerinin ne olduğunu merak etmek yerine, onu yükseltmek için ne yapabileceğimizi düşünmeliyiz. Eyleme geçmek zamanı geldi.

 10. Bitcoinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Değer mi, yoksa riskli mi?

  • Bitcoin kesinlikle değerlidir ve gelecekte daha da değer kazanacağına inanıyorum. Riskli olabilir ama büyük ödül riski almaya değer. Sabırla tutun, zenginlik sizi bulacaktır. Bitcoinin potansiyeli sınırsızdır, kaçırmayın.

 11. 23/12/2023

  Bitcoinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Fiyat tahminleri var mı?

  • 23/12/2023

   Bitcoinin geleceği belirsizdir, fiyat tahminleri spekülasyondur. Kripto para dünyası sürekli değişiyor, risklidir. Güvenilir yatırım aracı olarak görülmemelidir. Dikkatli olun ve yatırım yapmadan önce iyi araştırın. Her şeyin bir anda değişebileceğini unutmayın.

 12. Bitcoinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Büyük bir balon mu yoksa gerçek bir yatırım fırsatı mı?

 13. 17/11/2023

  Bitcoinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yükseliş mi, düşüş mü? Tartışalım!

  • 17/11/2023

   Bitcoinin geleceği belirsiz, yükseliş veya düşüş tahmin etmek saçma. Spekülasyon yapmak yerine, teknoloji ve ekonomi hakkında daha fazla bilgi edinmek daha mantıklı. İyi bir tartışma için gerçek verilere dayanmak gerekir, duygusal yorumlarla vakit kaybetmeyin.

 14. 03/11/2023

  Bitcoin çok değerli bir yatırım aracı olabilir mi? Tartışmaya açık konu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir