1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Bitcoin Tarihi ve Değeri

Bitcoin Tarihi ve Değeri

Bitcoin tarihi ve değeri ile bilinmesi gereken bir para birimi. Bu içeriğimizde sizlere Bitcoin para biriminin tarihinden bahsetmek isteriz.

Kripto paralar, son yıllarda büyük bir performans yakaladı. Geçtiğimiz yıllarda özellikle adından söz ettiren para birimleri arasında Bitcoin, Ethereum, Solana, Cardano ve Dogecoin gibi dövizler yer aldı. Kendilerini geliştiren kripto para birimleri, son zamanlarda düşüş eğilimi gösterse de piyasalarda tekrardan bir yükselme trendi görülüyor. Peki Bitcoin nasıl oldu da bu günlere geldi? Hiç merak ettiniz mi? Sizler için Bitcoin öncesi dönemden ve Bitcoin para biriminden detaylıca söz edeceğiz.

Kripto Paraların Gelişim Serüveni

Kripto para birimleri, aslında 20. yüzyılın sonlarına doğru bilgisayar ve internet teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkmaya başladı. Çünkü internet üzerinde alışveriş yapmak için yeni sistemler geliştiriliyordu. O dönemlerde internet bankacılığı henüz yaygın değildi.

Geliştirilen pek çok kripto para birimi yeterli başarıya ulaşmadı. Bazıları hükümetler tarafından yasaklanırken bazıları tutmadı. Bitcoin, bu gibi pek çok kripto para biriminden ders alarak anonim olarak piyasada bulunmaya başladı.

Bitcoin Tarihi

Bitcoin ile ilgili ilk somut adım 18 Ağustos 2008 tarihinde atıldı. Bu tarihte “bitcoin.org” adlı alan adı satın alındı. Bir süre sonra ise çeşitli düzenlemeler yapılarak 2009 yılında resmî olarak kullanıma sunuldu. Bitcoin için maksimum arz 21 milyon olarak belirlenmişti. Güncel değerlere baktığımızda şu ana kadar 19 milyon civarında BTC üretildiği görülmekte.

Bitcoin kurucusu resmî olarak tanınmıyor. Kendisi Satoshi Nakamoto olarak bilinse de aslında bu gerçek ismi değil. İlk Bitcoin transferi Satoshi Nakamoto’ya yapıldı. Kendisine Hal Finney tarafından yapılan bu aktarım işlemi, destek amaçlı sağlandı. 22 Mayıs 2010 tarihinde ise 10.000 Bitcoin karşılığında ilk alışveriş yapılmış oldu. 10.000 BTC’ye 1 adet pizza alınmıştı.

Bitcoin Tarihi

Bitcoin tarihi ile ilgili bilinmesi gereken daha pek çok şey var. Bunlardan birisi Bitcoin para birimini resmî para birimi kabul eden ülkeler hakkında. Bu ülkelerden birisi El Salvador. Ülke, kripto para birimini resmîleştirmenin yanı sıra yenilenebilir kaynaklardan elektrik santralleri üretti. Ayrıca ülkede BTC’nin geçerli olacağı bir şehir de kuruluyor.

Bitcoin Değer Geçmişi

Bitcoin, 2010 yılında 0,1 dolar olarak karşımıza çıkıyor. O dönemde 0,1 doların 0,18 TL yani 18 kuruş olduğunu belirtelim. Hesap ettiğimizde 10.000 BTC’lik pizzanın 1.000 dolar yani 1.800 TL olduğu görülüyor. Tabii pizzanın alındığı tarihteki fiyat da önemli.

2013 yılında BTC’de büyük bir artış gözlemlendi. Kripto para birimi, kısa süre içerisinde 1.200 dolara yaklaşmıştı. O günkü kur ile bu, 2.400 TL ediyordu. 1.200 dolar, şu anda düşük gibi görülse de o dönemin rekoru idi. Zirveye ulaşan kripto para birimi ardından uzun süreli bir sessizliğe gömüldü.

Bitcoin tarihi incelendiğinde 2017 yılına kadar sakin bir seyir tespit ediliyor. 2017 yılından sonra ise kripto parada yükselme görülüyor. BTC, kısa sürede 14.000 dolara çıkıyor. Bu seviyeye ulaşan BTC, 2020 yılında iki kez zirve yapıyor. 2020 yılına baktığımızda rekorun 70.000 dolara yaklaştığı görülmekte. Ardından kripto para biriminin 14.000 dolar seviyesine kadar düştüğü gözlemleniyor.

Bitcoin, yaşadığı bu büyük düşüşün ardından 2023 yılına girmemizle beraber tekrardan yükseliş eğilimi göstermeye başladı. Piyasalardaki hareketlilik, yatırımcıları sevindirmeye başladı. BTC, güncel olarak 20.000 doların üzerinde. Bitcoin tarihi için gelecekte neler olacak hep birlikte inceleyeceğiz.

Paylaş