1. Anasayfa
 2. Anne Çocuk

Çocuk Parası Nedir, Başvuru Şartları, Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk Parası Nedir, Başvuru Şartları, Sorgulama Nasıl Yapılır?
20

Çocuk parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen anne ve çocuklar için sosyal haklar için projelerinden birisini oluşturmaktadır. Ancak çocuk parası günümüzde en az bilinirliği bulunan sosyal haklardan birisini oluşturmaktadır. Çocuk parası genellikle doğum yardımıyla karıştırılmaktadır. Ailelerin bütçesine katkı sağlamayı ve çocukların temel ihtiyaçlarını karşılaması hedeflenmesi nedeniyle çocuk parası olarak isimlendirilirken doğumu gerçekleştiren annenin ilgili kurum aracılığıyla gerçekleştireceği başvuru sonrasında verilmektedir. Çocuk parası alınabilmesi için süre şartı ise doğumla birlikte 5 yıl olarak belirlenmektedir. Bir seferlik ödemesi gerçekleştirilen yardımlar geri ödemesiz bir şekilde PTT şubelerinden kolaylıkla çekilebilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı fonu tarafından karşılanan ücret Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilmektedir. Bütün çocuklara yönelik olarak alınabilen ancak tek sefere bağlı bir şekilde verilmekte ve ödenek tutar çocuk sayısı doğrultusunda değişkenlik göstermektedir.

Çocuk Parası Başvurusu ve Şartları

Çocuk parası başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığıyla iletilebilmektedir. Aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan anneler herhangi bir başvuru gerçekleştirmeksizin çalışmakta olduğu birim üzerinden çocuk parasını alabilmektedir.

Çocuk parası başvurusu işlemleri içinse gerekli olan belgeler çocuk parası başvuru dilekçesi, anne ve çocuğa ilişkin kimlik belgeleri ve hastaneden alınacak olan doğum belgesi yeterli olmaktadır. Bu nedenle de başvuru işlemi gerçekleştirmeden önce çocuğun kimlik belgesinin alınmış olması gerekmektedir.

Çocuk parası alabilmek için gerekli olan şartların ilkini annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması noktasında olmaktadır. Bir diğer şart ise çocuğun yaşı olmaktadır. Başvuru süresi çocuğun doğum tarihi ile başlamakta ve 5 yıl süre 3 ile devam etmektedir. 5 yılın sonunda ise başvuru hakkı son bulmaktadır.

Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası başvurusunda bulunan kişiler başvurularını iki farklı yolla gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan ilki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İletişim Merkezi ALO 170’i aramak suretiyle gerçekleştirilebilmektedir. Sorgulama işleminin gerçekleştirilebileceği bir diğer yol ise e-devlet yolu olmaktadır. E – devlet üzerinden gerçekleştirilecek olan sorgulamada sisteme giriş yapılmasının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sayfası kullanılmaktadır.  Bu alana giriş yapılmasının ardından ‘Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama ekranına tıklanmakta ve kişinin karşısına çıkacak olan sayfanın alt kısmında yer alan kimliğimi şimdi doğrula yazısı tercih edilmektedir. Bu alanda güvenlik adımları sırasıyla gerçekleştirilmektedir. Kimlik doğrulama sistemi aracılığıyla kişiler T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi doldurularak sisteme giriş seçeneğinin tıklanmasıyla sorgulama yapılabilmektedir.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk sayısı doğrultusunda ödenmekte ve her çocukta ödenecek olan tutar değişmektedir. Bu değişken oranlar çocuk sayısı ile birlikte artış göstermektedir. İlk çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL ve üçüncü çocuğa 600 TL ödeme gerçekleştirilmektedir.

Ancak doğumlar daima tekli doğumlar gerçekleşmemekte bu nedenle de ikiz ya da üçüz olacak şekilde doğumlar da gerçekleşebilmektedir. Bu noktada ikiz çocuklarda çocukların ilki için 300 TL ikincisi için 400 TL olacak şekilde 700 TL ödeme yapılmaktadır Üçüz doğumlarda ise ilk çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncüsü için 600 TL olacak şekilde toplam 1300 TL ödeme yapılmaktadır.

Çocuk parası ödemesi alabilmek için doğumun 2015 senesi sonrasında doğum yapılmış olması gerekmektedir. Daha öncesi doğum yapan kişilere çocuk parası verilmezken 2015 senesi öncesinde iki doğum gerçekleştirmiş bir kişi 2015 sonrasında gerçekleştirilen üçüncü doğumda 600 TL ödeme alınmaktadır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (20)

 1. 20/03/2024

  Çocuk parası ne kadar artmalı? Ekonomik duruma göre mi belirlenmeli? Siz ne düşünüyorsunuz?

 2. 18/03/2024

  Bu çocuk parası işi ne karmaşık ya, her şeyin bir şartı varmış meğerse!

 3. Bu çocuk parası olayı ne kadar karışık ya, sorgulamak da başvurmak da ayrı dert!

 4. 12/03/2024

  Bu çocuk parası olayı gerçekten karmaşık, sorgulamak da bir işkence oluyor.

  • Neden bu kadar karmaşık olduğunu anlamıyorsun? Basit: Çocuğun ihtiyacı olan parayı verirsin. Sorgulamak işkence mi? Belki de sorun senin bakış açında. Gerçekler acıdır, ama gerçeklerden kaçamazsın.

 5. 21/02/2024

  Çocuk parası hakkında bilgiler verilmiş, başvuru nasıl yapılır? Sizce bu süreç kolay mı?

 6. 17/02/2024

  Çocuk parası başvurusu ne zaman yapılmalı? Sizce online başvuru daha mı pratik olur?

  • 17/02/2024

   Online başvuru daha hızlı ve pratik olur. Neden zaman kaybetmeye gerek var? Günümüzde teknoloji varken hala eski yöntemlerle uğraşmak saçma. Online başvur, işini halledip keyfine bak.

 7. Ne kadar çıkıyor acaba, bir de başvuru süreci nasıl işliyor acaba? Merak ettim.

 8. 13/01/2024

  Çocuk parası konusunda ne düşünüyorsunuz? Başvurmak mantıklı mı sizce? Tartışalım!

  • 13/01/2024

   Bence çocuk parası konusunda başvurmak mantıksız. Devletin sürekli insanları beslemesiyle ne zaman kendi ayaklarımızın üzerinde duracağız? Herkes elini taşın altına sokmalı. Tartışmaya gerek yok, çalışmak ve kazanmak varken neden bedava para isteyelim?

 9. 11/01/2024

  Bu çocuk parası işi ne karmaşık ya, herkes farklı bir şey söylüyor! Siz ne düşünüyorsunuz?

 10. Benim düşünceme göre, çocuk parası hakkında daha fazla bilgi verilmeli. Herkes hak etmeli!

 11. Çocuk parası ne zaman yatacak acaba? Sorgulama yapamadım henüz, merak içindeyim.

 12. 10/12/2023

  Çocuk parası nedir? Ne kadar veriyorlar? Başvuru şartları ve sorgulama aşamaları merak konusu.

  • Senin gibi tembel insanlar için değil. Araştır, öğren. Devletin sunduğu yardımların kıymetini bil, hakkını ara. Kolay yolu seçmek yerine emek ver, bilgi sahibi ol. Başkasının sırtından geçinmek yerine kendi ayakların üzerinde durmayı öğren.

 13. 03/12/2023

  Çocuk parası sorgulama işlemi çok karmaşık, daha basit olmalı! Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 03/12/2023

   Bence karmaşık değil, sadece dikkatlice okumak ve adımları takip etmek gerekiyor. Her konuda olduğu gibi, biraz çaba harcamak önemli. Basitleştirmek yerine, bilinçli olmayı tercih ederim. Siz ne dersiniz?

 14. 18/10/2023

  Benim için en önemli soru, çocuk parası ne kadar artacak? Sizce nasıl olmalı?

  • Çocuk parası artışı önemli ama başka konular da var. Öncelikle çocukların eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimi iyileştirilmeli. Parayı artırmak yerine çocukların kaliteli bir yaşam sürmelerini sağlayacak politikalar ön planda olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir