1. Anasayfa
  2. Bilgi

Dogecoin 1 dolar olur mu?

Dogecoin 1 dolar olur mu?

Dogecoin, şaka amaçlı ortaya çıkmış bir kripto para olmasına karşın, gördüğü ciddi ilginin ardından dünyanın en büyük coin’leri arasına girmeyi başardı. Simgesi, bir Japon av köpeği cinsi Shiba Inu olan Dogecoin, son dönemde yine gündemde. Bunun en önemli nedeni ise, Dogecoin’in önemli savunucularından Elon Musk. Bir haftada, yüzde 200’e yakın getiri sağlayan Dogecoin’deki bu hareketliliğin nedeni ise, Musk’ın uzun süredir gündemde olan Twitter satın alımını tamamlamış olması. Dogecoin nedir ve hangi altyapıyı sunuyor, bu yükseliş ne kadar sürebilir bakalım.

Dogecoin nedir?

Dogecoin, Bitcoin’in geliştirilmesinden bir yıl sonra, 2013 yılında piyasaya çıkmış bir kripto para birimi. Teknik olarak Dogecoin, Bitcoin’le aynı kod yapısına sahip Litecoin’e çok benziyor. Dogecoin de, dijital varlık transferini blokzinciri üzerinden hızlı, güvenli bir şekilde sağlıyor. Billy Markus ve Jackson Palmer’ın kurduğu kripto para ağı, şaka amaçlı geliştirildi ve amacı kripto para teknolojisine yönelik adaptasyonu artırmaktı. Kısa süre içinde internet kullanıcıları tarafından benimsenen DOGE, en popüler coin’lerden bir oldu.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması DOGE için ne anlama geliyor?

DOGE, meme coin’ler içinde en popüler alternatiflerden biri oldu. 2020 ve 2021 yıllarında kripto paralardaki yükselişte en çok öne çıkanlardan biri de Dogecoin’di. Bunun nedenlerinden biri Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk’ın Dogecoin’i desteklemesiydi. Elon Musk, Tesla’nın 1 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını söyledikten sonra Bitcoin’de 69 bin dolara uzanan yolculuk başlamıştı. Dogecoin’de ise Elon Musk, rallinin 0,7 dolara çıkmasına neden oldu. Ancak şu anda Musk, yüz milyonlarca kullanıcıya sahip güçlü bir platformun başında.

Dogecoin kullanım alanları içinde, Reddit ve Twitter gibi platformlarda içerik üreticilerine bahşiş olarak kullanım yer alıyordu. Musk’ın Twitter’ı satın alması, Dogecoin için yeni bir kapı aralayabilir. Zira DOGE artık Twitter’ın “resmi coin’i” olmaya yakın.

Hamster Coin nedir, ne kadar, hangi borsadan alınır?

10 günde 3 katına çıktı!

Elon Musk’ın Twitter satın alımı sancılı geçti. 1 milyar dolarlık kapora ödemesine ek olarak, satın alım işleminin iptali gündeme geldi. Sonuç olarak Musk, elinde bir lavabo ile Twitter genel merkezine giriş yaptı…

Ekim ayı ortalarında Dogecoin 0,05 dolar seviyesinden işlem görürken, Kasım ayı başında 0,15 dolar seviyelerini gördü. Kısa süre içinde 3 katına çıkan DOGE, yeniden kripto para piyasasının gündemine girmeyi başardı. Piyasa değeri 17 milyar dolara çıkan kripto para, en değerli 8 coin içinde yer alıyor. Peki bundan sonra ne olacak, DOGE 1 dolar olur mu?

Dogecoin 1 dolar yolculuğu başlar mı?

Birçok kripto para yatırımcısının en çok merak ettiği konu Dogecoin’in 1 dolarlık seviyeyi aşıp aşamayacağı. DOGE, 2021 boğa trendi döneminde, Elon Musk açıklamalarının da etkisiyle 0,7 dolara yaklaşmayı başarmıştı. Ancak şu anda arkasında Twitter da var. Bu yükselişlerin sürmesi için, Musk’ın somut bir adım atması gerekecek. Twitter bağışlarında ve ödemelerinde DOGE’nin kullanılması, bunun için etkili olabilir.

Dogecoin’in fiyat tahminlerinde, dolaşımdaki arzı ve piyasa değerini hesaplamak önemli. Şu anda piyasada 132 milyar DOGE arzı mevcut. DOGE’nin 1 dolar olması için de piyasa değerinin 132 milyar dolar olması gerekiyor. 3 Kasım itibariyle Bitcoin’in piyasa değeri 390 milyar dolar, Ethereum’un piyasa değeri ise 190 milyar dolar. Doge için 1 dolar imkansız değil ancak iddialı bir rakam. Bunun için, Twitter’ın DOGE’yi desteklemesinin yanında, bir kripto para boğa piyasası da şart görünüyor. Zira olası bir boğa piyasası, tüm coin’lerde olduğu gibi Dogecoin’de de fiyatları etkileyecek.

Paylaş