1. Anasayfa
 2. Biyografi

Elon Musk Kimdir? Kısaca Hayatı

Elon Musk Kimdir? Kısaca Hayatı
elon musk kimdir
17

Elon Musk Kimdir? Kısaca Hayatı Öyle bir araştırmacı düşünün ki hayatını bu uğura adamış, bilinen tüm kuralları yıkmış ve genç yaşta başarıdan başarıya koşmuş birisi. Birçok insanın adını doğru telaffuz edemediği Elon Musk, kalıpları yıkmış, günümüzde en çok tanınan ve takip edilen bilim adamı, araştırmacı ve milyarderdir. Afrika’da dünyaya gelen Elon, genç yaştan itibaren araştırmacı bir ruha sahipti.

Kendi yaşıtları oyunlar ile vakit geçirirken, Elon henüz liseye başlamadan yaşadıkları bölgedeki kütüphanede bulunan tüm kitapları okumuştu. Araştırmayı ve okumayı seven birçok insan var, evet ama sadece bir konuda değil, Elon her konu hakkında araştırma yapıyor, bir türlü yetinemiyordu. İşte bu ruhun sonucu olarak liseyi yaşıtlarına nazaran daha erken yaşta bitirdi. Annesinin memleketi olan, Kanada’ya taşındı ve üniversite hayatına başladı. Elon Musk kimdir sorusunun asıl yanıtları bu sıralarda ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Teenage

Elon ve arkadaşlarının yaptığı birçok küçük girişim vardır. Bunlardan en büyüğü ve en çok bilineni ise elbette PayPal olarak bilinen, internet bankacılığının atası bir yazılımdır. Aslında işleyişi çok basittir. Farklı bankalarda bulunan ortak hesaplara, farklı bankalardan para göndermek isteyen insanları bir araya toplayan ve isteyen kişiyi istediği bankaya yönlendiren bir yazılım. Yine aynı bankalardan alınmış post işletimleri ve bunları kişiye özel planlayan bir numara sayacı sistemi ile online ödeme yapımını sağlayan, bir başka düzenleme. Yani aslında banka falan yok ortada, sadece sizin yerinize yapılan anlaşmalar ve bu anlaşmalara sanki siz veriyormuşsunuz gibi gönderilen elektronik emirler var.

Bu kadar basitse sen neden yapmadın, dediğinizi duyar gibiyim. Tabi birilerinin de Elon Musk kimdir diye yazması gerek, ben o yüzden buradayım. Neyse uzatmayalım, işin özü Elon genç yaşta milyar dolarlar kazandığı bir şirket sahibi olmuştur. İlerleyen zamanlarda PayPal’ın bu kadar tutulması ve gerçekten gelecek vaat etmesi, birçok şirketin dikkatini çekti. 2002 yılın da eBay bu şirketi 1,5 milyar dolara satın aldı. Geçtiğimiz yıllarda neden bilinmez ama x.com ve PayPal tekrar Elon Musk tarafında repayed, yani geri alım yapıldı bu arada ama bu bizi çok ilgilendirmiyor. Bizi asıl ilgilendiren konu Elon’ın bu parayla ne yaptığı.

Middle age

Genç yaşta milyar dolarlara sahip olan Elon Musk, düşünülenin aksine kendisine hizmetçilerle dolu bir ada alıp, hayatının geri kalanını orda geçirmedi. Bunun yerine, kendisini yaklaşık 10 yıl boyunca sürekli zarara sokacak çok garip, saçma, hayal ürünü bir hikayenin içine girdi. Elon Musk kimdir sorusuna biraz hakim olanlar cevabı anladı, SpaceX. Öyle bir serüven ki bu Elon Musk’ın kendisine bile sorulduğunda, ben bile bunu nasıl yaptığıma inanamıyorum, diye bahseder. Gerçekten de öyle. 8 yaşında bir çocuğun hayal gücünden çıkan bir proje, gerçek dünyada, milyarlarca dolar yatırımla kuruluyor.

Bu sebepten ötürü Elon Musk kimdir sorusu, ilk başarılı uzay deneyleri, ardından Tesla şirketi ve günümüzde sıklıkla duyduğumuz Dogecoin ile tanışana kadar, birçok insan için yanıtsız kalmıştır. Bir hayalin peşinden giden Elon, sonunda başarıya ulaşmıştır. İlk başarılı uzay mekiği operasyonlarının ardından önünü alamaz bir güçle karşı karşıya kalmış, hatta birazdan değineceğim Show dönemi başlamıştır. Ama ondan önce sizlerin bilmesini çok istediğim ve birçok insanın bilmediğini bildiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum.

SpaceX’in ilk girişimleri hep hüsrana uğradı. Milyonlarca dolarlar harcanıp yapılan mekikle yandı, bitti, kül oldular ve şirket her sene daha fazla zarar etti. Elon bu olayları şöyle değerlendiriyor, uzay sanayisinde yer alan tek özel şirket SpaceX. Amerika, Rusya, Çin gibi mega güçlerin bulunduğu sektörde tek başına tutunmaya çalışan bir şirket. Uzay araştırmaları sektöründe de öyle çok fazla bilinen başarılı isim yoktur.

Siz bir uzay araştırması yöneticisi olsanız, yıllardır NASA gibi ya da diğer ülkeler gibi mega güçlere hizmet etmişken, bir anda ortaya çıkan ve şaka olarak görülen bu şirkette, çalışmak ister miydiniz? Sanıyorum cevap hayır. Doğru cevap çünkü onlar da öyle yaptılar. Elon uzun yıllar gerçekten işi bilen, güvenilir, kendini kanıtlamış elemanlar bulamadı. Buda sonucun hep hüsran olmasına sebep oldu.

Elon Musk, bugün bile iş görüşmelerinin hepsine kendisi giren bir yönetici. O iş görüşmelerinde şunu fark etti, madem iyi bir eleman bulamıyorum peki ben neden yapmıyorum? Böyle bir adamdan da ancak bu beklenirdi. Sonuçta Elon, piyasada uzay teknolojilerine dayalı ne kadar kaynak ne kadar kitap öğrenilmesi gereken ne varsa araştırdı ve ekibin başına kendisi geçti. Sonuçta ilk başarılı kalkışın ardından, arkası kesilmeyen başarılar ve Show time başlamış oldu.

Show time

Başarı ivmesini yakalayan Elon Musk, pes etmeden ayakta kalmanın ve hayallerinin peşinden koşmanın ödülünü aldı. Hatta öyle ki bu uzay araştırmalarında kullanmak için kurdukları güneş enerjisiyle çalışan motor denemeleri, onları Tesla Otomotiv’e götürdü. Yani adamlar yanlışlıkla dünyanın en iyi elektrikli araçlarını ürettiler.

Aslında pek istemsiz denemez ama aslı amaç uzayda güneş enerjisini kullanarak hareket eden motora sahip mekikler yaratmaktı. Tesla gibi Elon’ın imzasının bulunduğu düzinelerce çalışma var. Bunlardan kimi kar amaçlı, kimisi değildir. Kimisi, Tesla gibi herkes tarafından bilinirken, kimisini kimse duymamıştır. Aslında buda Elon’ın çocukluk hayallerinin devamıdır. Elon Musk kimdir sorusunun bir başka cevabı ise küresel ısınmaya karşı bir savaşçıdır. Elon dünyanın yakın bir zamanda küresel ısınmaya yenik düşüp yok olacağını düşünür. Bu yüzdende insan ırkının devamı için yeni bir gezegen arayışındadır.

SpaceX projesinin asıl amacı da budur. Marstaki çalışmaları ile tüm dikkatleri üzerine çeken Elon, şimdi ise 3D printerlar ile kurulacak, mars kolonilerinin hazırlığını devam ettirmektedir. Böylesine güçlü ve tanınmış bir adamın söyledikleri çok büyük bir toplum tarafından, ciddiyetle takip ediliyor elbette. Hal böyle olunca Elon Musk tarafından yapılan şakalar, Twitter’da milyonları harekete geçirip, kripto para piyasasını etkileyebiliyor.

Dogecoin’den bahsediyorum evet. Şirketin asıl sahibi bile bunun kripto para piyasasına bir tepki olarak çıkarıldığını, kendisini bir kripto para starı olarak görmediğini söylüyor. Elbette Elon’da bunun farkında olarak açıklamalarda bulunuyor. Bu açıklamalar kendisini eğlendirirken, kripto para piyasasında büyük dalgalanmalara yol açıyor. Tabi ki işin ciddi söylemlerle donatılmış bir durumu da var. Kripto para dünyasının desteklenmesi ve ekonominin daha girişken bir piyasaya dönüşmesi ve tekelin bitmesi için yapılan söylemler ve çalışmalar. Bunlar ekonomistlerin kaleminden çıkacak durumlar. Ben işin özündeki şakadan bahsediyorum. Sonuç, Elon Musk’a tweet atması için yalvaran milyonlarca insan.

Sözlerimi şöyle toparlamak istiyorum. Elon Musk kimdir? Elon Musk, hayatını küresel ısınmaya ve insanlığa adamış, bu konuda SpaceX, Tesla Motors, SolarCity, Neuralink, The Boring Company gibi ismini bile duymadığımız şirketleri kuran bir bilim adamı, araştırmacı ve iş adamıdır.

Elon Musk, bir eş, bir baba, dünyanın en çok takip ettiği bir iş adamıdır. Resmi rakamlarla dünyanın en zengin dördüncü, şirketin kattığı değerler ve yardımlar için ayrılan hisseler sayılmıyor, resmi olmayan rakamlarla ise dünyanın en zengin adamıdır. Bu özellikleri ile Iron Man fimindeki, Tonny Stark karakterinin canlanmasına ilham vermiştir. Elon Musk, yaptığı tüm işler, görülen ve görülmeye sosyal yardımları, ki bu yardımlar ülkelerin tek başlarına yaptıkları yardımlardan bile büyük, ve karakteri ile bence, 21. Yüzyılın süper kahramanıdır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (17)

 1. Elon Musk hakkındaki görüşleriniz neler? Gençlik, orta yaş, şov zamanı nasıl etkiliyor?

 2. Elon Musk hakkında konuşan yazıda gençlik dönemi daha detaylı olabilirdi, değil mi?

  • 12/03/2024

   Evet, kesinlikle! Gençlik dönemi, Elon Muskın bugünkü başarısının temellerini attığı önemli bir dönem. Daha fazla detay verilseydi çok daha ilginç olabilirdi. Umarım gelecekteki makalelerde bu konuya daha fazla yer verilir.

 3. 06/02/2024

  Elon Muskun gençlik yıllarını daha çok merak ederdim, siz ne düşünüyorsunuz?

 4. 28/01/2024

  Elon Muskun gençlik yılları hakkında daha fazla bilgi verilmeli mi?

  • 28/01/2024

   Elon Muskun gençlik yıllarıyla ilgili ne kadar bilgi verilmeli tartışılır. Önemli olan şu anki başarıları ve gelecekteki vizyonu. Gençlik hikayesi ilgi çekici olabilir ama asıl önemli olan şu anki etkisi ve gelecekteki katkıları.

 5. Elon Musk hakkında herkesin fikri farklı, benim favorim çocukluk dönemi bilgileri!

 6. Elon Musk hakkında konuşurken, gençlik dönemi mi yoksa orta yaş mı daha etkileyici?

 7. 12/12/2023

  Elon Muskın gençlik yılları önemli olabilir ama bugün yaptığı işler ve başarıları daha ön planda. Geçmişi sürekli karıştırmak yerine, şu anki etkilerini değerlendirmek daha mantıklı. Geçmişte ne yaptıysa artık geride kaldı, önemli olan şimdi ve gelecek.

 8. Kesinlikle katılmıyorum, Elon Muskun gençlik yılları hakkında daha fazla bilgi verilmeli!

 9. 26/11/2023

  Elon Musk hakkında bu kadar detaylı bilgiye gerçekten ihtiyacımız var mı? Komik değil mi?

 10. Elon Muskun gençlik yılları ilginçmiş ya, adam gerçekten değişik biriymiş!

 11. 26/10/2023

  Elon Musk, gençlikte ne yaptı acaba? Merak ettim, ilginç bir şekilde ortaya çıkarabilir.

  • 27/10/2023

   Yaşadığı deneyimlerin hepsini paylaşmak zorunda değil. O sadece bir insan ve haklı olarak geçmişiyle ilgili detayları gizli tutabilir. Önemli olan şu an ne yaptığı ve geleceğe nasıl yön verdiği. Geçmişi sorgulamak yerine bugünü ve yarını desteklemek daha anlamlı olabilir.

 12. 11/10/2023

  Elon Musk hakkında ne düşünüyorsunuz? Gençlik, orta yaş, şov zamanı farklı mı?

 13. Elon Muskun gençlik yılları daha ilginç mi, yoksa şu anki başarısı mı? Tartışalım!

  • 24/08/2023

   Şu anki başarısı daha çarpıcı. Gençlik hikayeleri masallardan ibaret. Gerçek hayatta önemli olan şimdi ve gelecek. Elon Muskun şu anki başarısı, gençlik yıllarının önüne geçmiştir. Tartışmaya gerek yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir