1. Anasayfa
 2. Bilgi

TOGG nedir? TOGG un Ortakları Kimler?

TOGG nedir? TOGG un Ortakları Kimler?
togg yerli araba

Yerli araba Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıtımı ile birlikte görücüye çıktı. Otomobilin yapılışında TOGG’un büyük katkısı bulunuyor. Birçok kişi TOGG’un açılımını merak edip araştırma yapmayı sürdürüyor. Peki, TOGG nedir? TOGG’un ortakları Kimlerdir?

TOGG nedir? TOGG un Ortakları Kimler?
TOGG nedir? TOGG un Ortakları Kimler?

TOGG NEDİR?

 • TOGG: Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu

TOGG ORTAKLARI KİMLERDİR?

 • CEO : Mehmet Gürcan Karakaş
 • Yönetim Kurulu başkanı : M. Rifat Hisarcıklıoğlu
 • Yönetim Kurulu başkan yardımcısı : Tuncay Özilhan
 • Yönetim Kurulu başkan yardımcısı : Taha Yasin Öztürk
 • Yönetim Kurulu üyesi : Kamilhan Süleyman Yazıcı
 • Yönetim Kurulu üyesi : Bülent Denkdemir
 • Yönetim Kurulu üyesi : İnan Kıraç
 • Yönetim Kurulu üyesi : Okan Baş
 • Yönetim Kurulu üyesi : Ahmet Akça
 • Yönetim Kurulu üyesi : Osman Yılmaz
 • Yönetim Kurulu üyesi : Ahmet Nazif Zorlu
 • Yönetim Kurulu üyesi : Bekir Cem Köksal

Yerli Otomobil Nerede Üretilecek?

Togg nedir sorusundan sonra en çok merak edilen bir diğer konu yerli otomobil hangi ilde üretilecek? Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun aktardığı bilgilere göre otomobil, Bursa’nın Gemlik ilçesinde üretilecek. 2020 yılında temeli atılan ve 2021 yılında tamamlanacak fabrikada 2 SUV, 1 MPV, 1 sedan ve 1 hatchback modeli üretilecek. Toplamda 4 binden fazla kişiye istihdam sağlaması beklenen fabrikada, yılda 150 binden fazla araç üretmesi planlanıyor.

240 bin metrekare alana sahip olacak fabrikada, klasik üretim yöntemlerinin yanı sıra yerli otomobilin üretimi sırasında nesnelerin interneti gibi geleceğin teknolojileri kullanılacak. Böylece TOGG Sedan, TOGG SUV veya diğer otomobil segmentlerinde yer alan modeller üretilirken fabrikada kullanılan sistemler birbiri ile entegre çalışacak. Bu sayede verilere kolayca ulaşılacak, verimlilik artırılacak ve gelecekte otomobiller hem daha hızlı hem de daha düşük maliyetle üretilebilecek.

Son olarak gazetecilerin iddiasına göre fabrikanın kurulacağı bölgede bir de deneyim merkezi olacak. Avrupa’da ve özellikle Almanya’da Türkiye’de yaygın olmayan büyük deneyim merkezlerinde olduğu gibi araç sınırları zorlanacak ve sürücü aracı daha iyi tanıyabilecek. Ancak TOGG’dan bu konu hakkında kesin bir bilgi gelmedi.

Yerli otomobilin aküsü nasıl?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu veya kısaltması TOGG ile hangi pilin kullanılacağı konusunda birçok iddia ortaya atıldı. TOGG, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük pil üreticilerinden Çinli Farasis ile Li-Ion (Lityum-Ion) piller konusunda anlaştıklarını belirtti. Anlaşma ile Farasis bataryayı Türkiye’de üretecek. Ayrıca bölge ülkelerinin ihtiyaç duyduğu enerji depolama ürünleri konusunda TOGG ile çeşitli geliştirmeler yapacak. Böylece sadece otomobil için değil çevre sektörleri için de iyileştirmeler yapılacak.

Yerli Otomobil Ne Zaman Üretilecek?

TOGG’un yerli otomobil 2022 yılında lanse edildi. İlk etapta C segmenti SUV aracın satışa çıkması bekleniyor. Kalan dört model ise önümüzdeki dönemde satışa sunulacak.

Yerli Otomobil Ne Kadar Yerli Olacak?

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu CEO’su Gürcan Karakaş, TOGG’nin ilk etapta yurtiçi oranının yüzde 51 olacağını belirtti. Burada önemli bir eşik olduğunu belirten Karakaş, tıpkı konvansiyonel benzinli ve dizel otomobillerde olduğu gibi elektrik üretim sektörünün gelişmesiyle yerlilik oranının hızla artacağını belirtti. 2020 yılı itibariyle tedarikçilerin %90’dan fazlasının bilindiğini belirten Karakaş, Türk girişimcilerin de TOGG’a büyük ilgi gösterdiğini ve gelecekte üretilen araçların yerlilik oranının daha yüksek olmasında girişimcilerin önemli bir yere sahip olacağını ifade etti.

TOGG’un Fiyatı Ne Kadar Olacak?

TOGG’un açıklamalarına göre yerli otomobil uygun fiyattan satışa sunulacak. Tahminlere göre diğer markaların C sınıfı elektrikli araçlarının fiyatlarına paralel olacak. Ayrıca yedek parça gibi satış sonrası hizmetlerde de rekabetçi olacağı düşünülmektedir. TOGG’un fiyatı ile ilgili olarak Ağustos 2020’de aracın fiyat tablosu başta sosyal medya olmak üzere birçok mecrada yayınlandı. Tabloda yerli otomobilin temel donanım paketiyle 180.000 TL’ye, tam dolu paketiyle ise 252.000 TL’ye satılacağı iddia edildi. Günlerdir tartışılan konuyla ilgili TOGG’dan yapılan açıklamada, fiyatların rekabetçi olacağı ve bugün hiçbir şekilde fiyat belirlenemeyeceği belirtildi. Buradan da anlaşılacağı üzere yerli otomobilin fiyatı henüz belirlenmedi.

TOGG Tescilli mi?

Günümüzün en önemli sorunlarından biri, ürünlerin tüm dünya tarafından patent alınması ve yasal olarak tanınmasıdır. Bu nedenle TOGG’un ilk modelinin piyasaya sürülmesi için daha uzun bir süre olmasına rağmen gerekli aksiyonlar erkenden başlatıldı. TOGG’un patent süreçlerindeki en zorlu aşamalardan biri olan Avrupa Birliği (AB) patent süreci aşılmış ve 20’den fazla üyesi bulunan AB’de TOGG resmi olarak tescil edilmiştir. Ayrıca dünyanın en büyük otomotiv pazarlarından biri olan Uzak Doğu’da da gerekli işlemler başlatılmış ve TOGG’un Çin’de ilk kez tescili tamamlanmıştır. Ağustos 2020’de TOGG’nin C segmenti SUV ve Sedan modellerinin Japon Patent Ofisi tarafından tescillendiği açıklandı. Kısacası TOGG, ihracatla ilgili işlemler tamamlandıktan ve direksiyon simidi konumu gibi ülkeye özgü sorunlar çözümlendikten sonra 30’a yakın ülkeye ihracat yapılabilecek bir noktaya gelecek.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir