1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Doğum Parası Ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

E-Devlet Doğum Parası Ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama
dogum parasi sorgulama scaled

Pek çok Türkiye vatandaşı doğum parası ve yardımının başvuru sonucunu merak ediyor. Bahsi geçen başvuru sonucuna nasıl ulaşılabileceği konusunda da belli başlı yazılar vardır. Bu yazıda ise; e-Devlet sistemi üzerinden doğum parası ve yardımının nasıl öğrenilebileceği konusunu değinilecektir.

Doğum Parası ve Yardımı Nedir?

Türkiye vatandaşı olan anneye ya da babaya yapılan doğum ödemesine denilir. Bu ödemeler için belli şartlar vardır. Bu şartlar ise; doğumdan önce 90 gün çalışmış olması, vizite kartı ve doktordan alınmış olan doğum raporu olarak sıralanır. Bu şartları getiren ve Türkiye vatandaşı olan anne veya babaya ödeme yapılır. İkisi de Türkiye vatandaşı ise anneye ödeme yapılır.

Doğum Parası ve Yardımı Ne Kadar?

Doğum parası ve yardımının ne kadar olduğu konusunda merak edenler vardır. Bahsi geçen merakı gidermek adına, bu bölümde doğum parası ve yardımının miktarı hakkında bilgiler yer alacaktır. Bahsedilen doğum parasını kategoriler halinde sıralamak gerekir. Bu sıralama ise şu şekilde olmalıdır:

 • Birinci çocuk için yapılacak ödeme = 300 TL
 • İkinci çocuk için yapılacak ödeme = 400 TL
 • Üçüncü çocuk için yapılacak ödeme = 600 TL

Yukarıda, çocuk sıralaması için yapılacak ödemeler yer alıyor. Size uygun kategoriye göre ödeme işlemi yapılacaktır.

Doğum Parası ve Yardımı Başvuru Sonucu

Doğum parası ve yardımının sonuçlarını öğrenmek isteyen kişiler vardır. Bu kişilerin ise e-Devlet sistemi üzerinden bu sorgulamayı yapabilme imkanları bulunuyor. Bazı kişiler doğum parası ve yardımı sorgulamasını sistem üzerinden kolaylıkla yapabiliyor. Bazı kişiler ise; bu işlemi yapmakta güçlük çekebiliyor. Yazının devamında ise bu sorgulamanın nasıl yapılabileceği hakkında bilgiler yer alacaktır. Ayrıca e-Devlet sistemine giriş hakkında da belli başlı kısaca bilgiler verilecektir.

Doğum Parası ve Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum parasının sonucunu öğrenmek için aşağıdaki butona tıklayarak e-Devlet sistemine bağlandıktan sonra giriş bilgilerinizi girerek hizmet sorgulaması yapabilirsiniz veya e-Devlet üzerinden bazı adımların yapılması lazım. Bu adımlar ise şu şekilde sıralanır:

 • İlk olarak e-Devlet sistemine giriş yapılmalı
 • Arama kısmına gelerek “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” adlı hizmet araması yapılmalı
 • Hizmete tıkladığınız zaman para sorgulaması yapılabilir

Yukarıda yer alan işlemleri yaparak doğum parasını sorgulama imkânı sağlanmış olur.

Doğum parası nasıl alınır ile ilgili youtube üzerinde yayınlanmış videoyu izleyerek de bilgi alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Bahsi geçen e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler ise yazının devamında olacaktır. Bahsedilen yöntemleri sıraya koymak gerekirse şu şekilde koymak gerekir:

 • E-Devlet şifresi ile sisteme giriş
 • Mobil imza ile sisteme giriş
 • Elektronik imza ile sisteme giriş
 • T.C. Kimlik Kartı ile sisteme giriş
 • İnternet bankacılığı ile sisteme giriş 

Yukarıdaki seçeneklerden biri ile e-Devlet sistemine giriş yapabilmek mümkün hale gelmiştir. İlk seçenek olan e-Devlet şifresini ise PTT şubelerinden şahsen başvuru yaparak almanız mümkündür. Bu sayede e-Devlet sistemine girebilmek kolaylaşacaktır.

Paylaş