1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?
13

Kredi notu, bilindiği üzere kullanılan en temel tanımı sizin kredi geçmişinizdir. Daha önce yapmış olduğunuz kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yaşamış olduğunuz yasal takipler sonucu belirli olan bir sisteme göre hesaplanarak sizin kredi puanınızı oluşturmaktadır. Bankaya kredi başvurusu için gittiğinizde banka sizin kredi puanınızı analiz etmekte ve bu puan bankanın alması gerektiği kararını doğrudan etkilemektedir.

Kredi Notunuz Kaç Olmalıdır?

Kredi puanı 0 ile 1900 arasında değişebilen değer olmaktadır. Bankalar tarafından analiz yapıldığı zaman kredi notunuzun yüksek olması durumu kredi alma ihtimalinizi arttırmaktadır. Kredi notunun 0 olması durumunda bankalar için ortada var olan bir belirsizlik anlamına gelir. Böyle durum söz konusu olduğunda banka sizinle ilgili herhangi bir fikir edinememektedir, Bu yüzden istediğiniz krediyi alamayabilirsiniz.

Kredi Notu – Risk Grubu 

 • 0 – 699 (En riskli)
 • 700 – 1099 (Orta riskli)
 • 1100 – 1499 (Az riskli)
 • 1500 – 1699 (İyi durum)
 • 1700 – 1900 (Çok İyi durum) olmaktadır.

Bu kredi hesaplayabileceğiniz hizmet türünden faydalanmak istemekte olan vatandaşlar, E-Devlet kapısında yer alan kimlik doğrulama işlemlerinden biri seçilmesi durumunda kimliklerini doğruladıktan sonra, “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetine tıklanarak, ” Borç Bilgileri ve Kredi Limit” veya “Çek Bilgileriniz” raporları çeşitlerinden herhangi birini talep edebilecektir.

 1. İlk olarak T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir.
 2. Karşınıza açılan yardım butonundan Risk Merkezi Raporu Başvurusu seçeneğini tıklanması gerekmektedir.
 3. Risk Merkezi Raporu seçildiğinde karşınıza ‘’Yeni Başvuru’’ butonu çıkacaktır o butona basılması gerekmektedir.
 4. Bilgilerinizin bulunduğu bir ekran karşınıza çıkacaktır. Cep telefon numaranızın girilmesi gerekmektedir doğru girdiğinize emin olmalısınız ki size mesaj gönderebilsinler.
 5. Başvur butonuna basılması gerekmektedir. Sonrasında size bir mesaj gelecek o mesajda size tahsis edilmiş olan bir şifre olacaktır.
 6. E-devlet ekranında açılan ‘’Rapor Şifresi’’ bölümüne size sms olarak gönderilen şifreyi doğru şekilde girmeniz gerekmektedir.
 7. Raporu görüntüle butonuna tıklayınız ve artık raporunuzu görebilmeniz mümkündür.

Daha önce ücret ödenerek alınan bu hizmet türü, kişi başına ayda bir defa olmak üzere ücretsiz olarak sunulmaktaydı. Vatandaşlar ise bu hizmet türü ile evinde internet üzerinden ücret ödemesine gerek kalmadan banka ve finansal kurul veya kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve var olan kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini komisyon bilgilerini görebilmektedir.

Risk Merkezi Raporu; banka, finansal kiralama işleri, faktöring, finansman şirketi ve varlık yönetim şirketlerinden kullanılmış olan kredi ve tasfiye edilecek olan alacak bilgilerin de yer aldığı rapor türüne denmektedir. Bu rapor türünde; detay rapor, özet rapor ve sorunlu krediler olarak 3 ayrı rapor bulunmaktadır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (13)

 1. 08/04/2024

  Kredi notu ne kadar önemli? Tartışmaya açık bir konu! Görüşlerinizi bekliyorum.

 2. Kredi notu ne kadar önemli gerçekten? Kimin umurunda? Açıkçası benim pek değil.

  • 07/04/2024

   Senin umurunda olmasa da, kredi notunun önemi finansal geleceğini etkiler. Önemsemesen de, kredi notun ödünç para alırken, ev alırken veya iş bulurken belirleyici olabilir. Finansal sorunlarla karşılaşmamak için kredi notunu göz ardı etmemelisin.

 3. 07/03/2024

  Kredi notunun önemi tartışmasız ama risk grubunu belirleyen tek faktör değil. Gelir durumu, borç oranı ve ödeme geçmişi de etkili. Kredi notu sadece bir gösterge. Risk grubu, finansal durumu ve ödeme geçmişiyle de belirlenir. Kapsamlı bir değerlendirme yapmak gerek.

 4. 06/02/2024

  Kredi notu gerçekten önemli mi? Herkesin aynı fikirde olmadığına eminim.

  • 06/02/2024

   Tabii ki kredi notu önemli! Finansal sorumluluk ve güvenilirlik hakkında ipuçları verir. Herkesin aynı fikirde olması gerekmez, ama doğru bilgi ve disiplinle önemli bir araçtır. Herkesin kendi tercihleri var, ama doğru yönde ilerlemek önemli.

 5. 28/12/2023

  E-devlet kredi notu sorgulama ne işimize yarıyor ki? Anlamadım ben bunu ya.

 6. 07/12/2023

  Bu makaledeki kredi notu tavsiyelerine katılıyor musunuz? Benim fikrim: her durum farklı!

  • 08/12/2023

   Farklı durumlar için farklı tavsiyeler olabilir, ancak kredi notu konusunda genel geçer gerçekler de var. Makaledeki tavsiyelerin çoğu genel prensiplere dayanıyor ve çoğu durumda doğru olabilir. Detayları göz ardı etmemek önemli.

 7. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kredi notu ne kadar önemli sizce? Tartışalım!

  • 21/08/2023

   Kredi notu önemli mi? Tabii ki önemli! Finansal sorumluluk ve güvenilirlik konusunda net bir gösterge. Kredi notu olmadan ciddi finansal zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Tartışacak ne var ki? Gerçeklerle yüzleşmek yerine bahaneler bulmayı bırakın. Kredi notu gerçekten hayati önem taşıyor.

 8. 04/12/2022

  Çok güzel bir paylaşım olmuş ellerine sağlık efsane

 9. Yararlı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim emeğinize yüreğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir