1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notu, bilindiği üzere kullanılan en temel tanımı sizin kredi geçmişinizdir. Daha önce yapmış olduğunuz kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yaşamış olduğunuz yasal takipler sonucu belirli olan bir sisteme göre hesaplanarak sizin kredi puanınızı oluşturmaktadır. Bankaya kredi başvurusu için gittiğinizde banka sizin kredi puanınızı analiz etmekte ve bu puan bankanın alması gerektiği kararını doğrudan etkilemektedir.

Kredi Notunuz Kaç Olmalıdır?

Kredi puanı 0 ile 1900 arasında değişebilen değer olmaktadır. Bankalar tarafından analiz yapıldığı zaman kredi notunuzun yüksek olması durumu kredi alma ihtimalinizi arttırmaktadır. Kredi notunun 0 olması durumunda bankalar için ortada var olan bir belirsizlik anlamına gelir. Böyle durum söz konusu olduğunda banka sizinle ilgili herhangi bir fikir edinememektedir, Bu yüzden istediğiniz krediyi alamayabilirsiniz.

Kredi Notu – Risk Grubu 

 • 0 – 699 (En riskli)
 • 700 – 1099 (Orta riskli)
 • 1100 – 1499 (Az riskli)
 • 1500 – 1699 (İyi durum)
 • 1700 – 1900 (Çok İyi durum) olmaktadır.

Bu kredi hesaplayabileceğiniz hizmet türünden faydalanmak istemekte olan vatandaşlar, E-Devlet kapısında yer alan kimlik doğrulama işlemlerinden biri seçilmesi durumunda kimliklerini doğruladıktan sonra, “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetine tıklanarak, ” Borç Bilgileri ve Kredi Limit” veya “Çek Bilgileriniz” raporları çeşitlerinden herhangi birini talep edebilecektir.

 1. İlk olarak T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir.
 2. Karşınıza açılan yardım butonundan Risk Merkezi Raporu Başvurusu seçeneğini tıklanması gerekmektedir.
 3. Risk Merkezi Raporu seçildiğinde karşınıza ‘’Yeni Başvuru’’ butonu çıkacaktır o butona basılması gerekmektedir.
 4. Bilgilerinizin bulunduğu bir ekran karşınıza çıkacaktır. Cep telefon numaranızın girilmesi gerekmektedir doğru girdiğinize emin olmalısınız ki size mesaj gönderebilsinler.
 5. Başvur butonuna basılması gerekmektedir. Sonrasında size bir mesaj gelecek o mesajda size tahsis edilmiş olan bir şifre olacaktır.
 6. E-devlet ekranında açılan ‘’Rapor Şifresi’’ bölümüne size sms olarak gönderilen şifreyi doğru şekilde girmeniz gerekmektedir.
 7. Raporu görüntüle butonuna tıklayınız ve artık raporunuzu görebilmeniz mümkündür.

Daha önce ücret ödenerek alınan bu hizmet türü, kişi başına ayda bir defa olmak üzere ücretsiz olarak sunulmaktaydı. Vatandaşlar ise bu hizmet türü ile evinde internet üzerinden ücret ödemesine gerek kalmadan banka ve finansal kurul veya kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve var olan kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini komisyon bilgilerini görebilmektedir.

Risk Merkezi Raporu; banka, finansal kiralama işleri, faktöring, finansman şirketi ve varlık yönetim şirketlerinden kullanılmış olan kredi ve tasfiye edilecek olan alacak bilgilerin de yer aldığı rapor türüne denmektedir. Bu rapor türünde; detay rapor, özet rapor ve sorunlu krediler olarak 3 ayrı rapor bulunmaktadır.

Paylaş