1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?
e devlet sifresi nasil degistirilir
15

Resmi kurumlar olsun özel kurumlar olsun bir çok işimizi e-devlet üzerinden yapabiliyoruz. Kişisel bilgilerimizin yüklü olduğu e-devlet sitemindeki bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için sık sık şifre değişikliği yapmamız gerekiyor. Peki, e-devlet şifresi nasıl değiştirilir? Bunu yapabilmek için öncelikle e-devlet sistemini iyi tanımamız gerekiyor.

E-Devlet Nedir?

E-devlet, resmi bir site olup kamusal ve özel alanda bir çok işimizi oturduğumuz yerden yapma imkanı sağlayan bir sistemdir. Sistem üzerinden yapılan işlemlerin tamamı resmidir. Sistem üzerinden yapılacak başlıca işler şunlardır;

 • Belediye hizmetleri
 • Kredi notu sorgulama
 • Yüz maskesi başvurusu
 • Arazi sorgulama
 • Tapu kaydına bakma
 • Veraset ilamı verme
 • Trafik cezası ödeme
 • Vergi borçlarını ödeme

Yukarıdaki işlemlere ekleyebileceğimiz daha bir çok işlemi sistem üzerinden kolayca çözebilirsiniz. Tabi tüm bunları yapabilmek için ilk işiniz bir e-devlet şifresi almak olmalıdır.

e devlet sifresi degistirme
e devlet sifresi degistirme

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Şifre alma işlemini şu şekilde yapıyoruz. Kendimize ait olan kimlik ile en yakın postaneye gidiyoruz. Görevli memura e-devlet şifresi almak istediğimizi söylememiz yetiyor. Görevli memur bizim adımıza oluşturulmuş olan ilk şifreyi veriyor. Bizde bu şifreyle sisteme giriş yapınca şifremizi kendi istediğimiz bir şifre ile değiştiriyoruz.

Şifre Nasıl Değiştirilir?

Tüm bunları yaptıktan sonra geriye şu soru kalıyor. Aldığım e-devlet şifresi nasıl değiştirilir? Bunun için öncelikle sisteme giriş yapmamız gerekiyor. E-devlet sistemine girdiğimizde bizi Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaramızı ve şifremizi isteyen bir ekran karşılıyor. Bu ekranda doğru kısımlara kimlik numaramızı ve şifremizi girip sisteme giriş yapıyoruz. İlk defa giriş yaptığımız için karşımıza direk mevcut şifre ile devam et ve şifremi değiştir ekranı gelecektir. Bundan sonraki şifre değiştirme işlemlerinizi yapabilmeniz için bu adımı eski şifremi kullanmaya devam et diyerek geçiyoruz. Karşımıza gelen ekranın sağ üst köşesinde adımızın yazılı olduğunu göreceğiz. Buraya tıklayınca karşımıza liste halinde bir menü açılacak. Bu menüde de şifremi değiştir sekmesine tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan yeni ekranda üst kısıma eski şifremizi giriyoruz. Sonraki iki kısıma is yeni oluşturacağımız şifreyi girip değiştir sekmesine basmamız yeterlidir. Burada dikkat edilmesi gereken birinci konu sistemin istediği karakterlerden oluşan bir şifre oluşturmamızdır. İkinci konu ise sisteme giriş yaptığımızda tarayıcı bize şifre kaydedilsin mi diye soracaktır. Buna asla evet cevabını vermiyoruz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (15)

 1. Bu konu hakkında fikirleriniz neler? Şifre değiştirme süreci ne kadar kolay buldunuz?

 2. 14/04/2024

  Bu şifre işleri çok karışık ya, neden her şeyi tek bir şifreyle halletmiyorlar?

 3. 07/04/2024

  E-devlet şifresi değiştirme konusunda pratik bilgiler verilmiş. Fikirleriniz neler? Tartışalım mı?

 4. 18/03/2024

  E-Devlet şifresi değiştirmek zor mu? Benimki yıllardır aynı, değiştirmek gerekiyor mu acaba?

 5. Bu konuda fikirleriniz neler? Şifre değiştirme süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?

 6. E-devlet şifresi değiştirme işlemi ne kadar sık yapılmalı sizce? Gereksiz mi?

 7. 12/01/2024

  E-Devlet şifresi ne işe yarıyor ya? Kullanmayanlar da bir şeyler kaçırıyor olabilir mi?

  • E-Devlet şifresi, devlet hizmetlerine online erişim sağlar. Kullanmayanlar kaçırıyor olabilir mi? Kesinlikle. Bilgiye hızlı ve güvenli erişim sağlar, zaman ve enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Denemeden bilemezsiniz, faydasını görmeden yargılamayın.

 8. 11/01/2024

  E-Devlet şifresi sık sık değiştirmek mi gerekiyor? Güvenlik için ne düşünüyorsunuz? Tartışalım!

  • Sık sık şifre değiştirmek güvenliği artırır diyenler var ama bence gereksiz bir uygulama. Güçlü bir şifre belirleyip güvenlik önlemlerini takip etmek daha etkili. Sen ne düşünüyorsun? Tartışmaya açık bir konu.

 9. 07/01/2024

  Bu konuda daha fazla güvenlik önlemlerine ihtiyaç var gibi geliyor, siz ne düşünüyorsunuz?

 10. E-Devlet şifresi değiştirme olayı biraz karmaşık değil mi ya? Sizce kolay mı?

  • 10/12/2023

   Kolay mı? Dünyanın en basit şeyi. Birkaç adımda halledersiniz. Karmaşık olduğunu düşünenler için biraz pratik yapmakta fayda var. Sonuçta, teknoloji çağında yaşıyoruz ve bir şifreyi değiştirmek karmaşık gelirse, işler zorlaşacak demektir.

 11. 26/11/2023

  Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Şifre değiştirme süreci sizce kolay mı? Tartışalım!

  • 26/11/2023

   Şifre değiştirme süreci zaten basit. Bu konuda neden tartışalım ki? Herkesin kendi şifresini değiştirmesi gerekiyor, görevinizi yapın ve ileriye bakın. Zaman kaybı bu tartışmalar, değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir