1. Anasayfa
  2. E-Devlet

E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama

E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama
img 6120151c188c2 4224664

Emekli aylık ödemelerinin belli olduğu dönemlerde e-devlet tahsis numarası sorgulama işlemi en çok yapılan işlem olmaktadır. Kamu kurumlarında yapılan bir çok işlem ( Veraset İlamı sorgulama, Askerlik Belgesi, Adli Sicil Kaydı vb.) online olarak E-devlet tarafından da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tahsis Numarası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tahsis numarası, emekli olup, maaşı bağlananlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ve tek numara vasıtasıyla takibi yapılabile numaradır. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli tahsis numarası öğrenildikten sonra, emekli maaşının hangi gün alınabileceği bu numaranın son rakamına bakılarak öğrenilmektedir. Emekli tahsis numarasının öğrenilmesi e-devlet portalı ile artık çok kolaydır.

E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli tahsis numarasının e-devlet öğrenilmesi için öncelikle sisteme giriş yapılarak kimlik doğrulamasının yapılması gerekmektedir. https//www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yapıldıktan sonra, işlemler menüsünden Emeklilik işlemleri menüsü seçilmektedir. Bundan sonra evrak takibi ya da evrak sorgulaması yapılarak emekli tahsis numarası öğrenilmektedir. Ayrıca arama motoruna emekli tahsis numarası sorgulama yazılarak sistem yine e-devlete yönlendirmektedir. Aynı işlemler sonucu tahsis numarası öğrenilmektedir. Bir başka yöntem ise, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yapılarak sonuçlandırılmaktadır. Bu resmi sitede de evrak arama bölümünden tahsis numarası sorgulanmaktadır.

Emekliye Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Ülkemizde yaklaşık 12 milyon emekli bulunmaktadır. Son yıllarda Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında emeklilere devlet ikramiye vermektedir. Bu ikramiyelerin ödeme günleri de tahsis numaralarının son rakamına göre belirlenmektedir. 2020 yılına ait Ramazan Bayramı ikramiyeleri 7 – 11 Nisan tarihleri arasında ödendi. 7-10 Nisan tarihlerinde SSK’lılar, 11 Nisan da ise Emekli Sandığı ve bağ-kur emeklilere ikramiyelerini aldılar. Kurban Bayramı ikramiye ödemeleri ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmamıştır.

E-devlet şifresi olmayanlar, en yakın PTT şubelerine giderek kendilerine ait üzerinde TC kimlik numarası olan belgeleri ( Nüfus Cüzdanı, pasaport, ehliyet vb.) ile müracaat ederek şifre alabilmektedir. Ayrıca E-devlete girmenin farklı yöntemleri de bulunmaktadır. İnternet bankacılığı, Mobil İmza ile de e-devlete girmek mümkün olmktadır.

Paylaş