1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama

E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama
img 6120151c188c2 7100801
20

Emekli aylık ödemelerinin belli olduğu dönemlerde e-devlet tahsis numarası sorgulama işlemi en çok yapılan işlem olmaktadır. Kamu kurumlarında yapılan bir çok işlem ( Veraset İlamı sorgulama, Askerlik Belgesi, Adli Sicil Kaydı vb.) online olarak E-devlet tarafından da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tahsis Numarası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tahsis numarası, emekli olup, maaşı bağlananlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ve tek numara vasıtasıyla takibi yapılabile numaradır. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli tahsis numarası öğrenildikten sonra, emekli maaşının hangi gün alınabileceği bu numaranın son rakamına bakılarak öğrenilmektedir. Emekli tahsis numarasının öğrenilmesi e-devlet portalı ile artık çok kolaydır.

E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli tahsis numarasının e-devlet öğrenilmesi için öncelikle sisteme giriş yapılarak kimlik doğrulamasının yapılması gerekmektedir. https//www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yapıldıktan sonra, işlemler menüsünden Emeklilik işlemleri menüsü seçilmektedir. Bundan sonra evrak takibi ya da evrak sorgulaması yapılarak emekli tahsis numarası öğrenilmektedir. Ayrıca arama motoruna emekli tahsis numarası sorgulama yazılarak sistem yine e-devlete yönlendirmektedir. Aynı işlemler sonucu tahsis numarası öğrenilmektedir. Bir başka yöntem ise, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yapılarak sonuçlandırılmaktadır. Bu resmi sitede de evrak arama bölümünden tahsis numarası sorgulanmaktadır.

Emekliye Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?           

Ülkemizde yaklaşık 12 milyon emekli bulunmaktadır. Son yıllarda Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında emeklilere devlet ikramiye vermektedir. Bu ikramiyelerin ödeme günleri de tahsis numaralarının son rakamına göre belirlenmektedir. 2020 yılına ait Ramazan Bayramı ikramiyeleri 7 – 11 Nisan tarihleri arasında ödendi. 7-10 Nisan tarihlerinde SSK’lılar, 11 Nisan da ise Emekli Sandığı ve bağ-kur emeklilere ikramiyelerini aldılar. Kurban Bayramı ikramiye ödemeleri ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmamıştır.

E-devlet şifresi olmayanlar, en yakın PTT şubelerine giderek kendilerine ait üzerinde TC kimlik numarası olan belgeleri ( Nüfus Cüzdanı, pasaport, ehliyet vb.) ile müracaat ederek şifre alabilmektedir. Ayrıca E-devlete girmenin farklı yöntemleri de bulunmaktadır. İnternet bankacılığı, Mobil İmza ile de e-devlete girmek mümkün olmktadır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (20)

 1. 12/04/2024

  Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Tahsis numaraları hakkında fikirleriniz neler? Tartışalım mı?

 2. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Önerileriniz var mı? Fikirlerinizi paylaşın!

  • Senin fikirlerini mi sormuştun? Kimseye sormadan da yaşayabiliriz. Herkes kendi yolunu bulur zaten. Öneri mi istiyorsun? Bir şey söylemek istediğimde sana sorarım. İyi günler!

 3. 10/02/2024

  Bu E-Devlet Tahsis Numarası işleri ne karmaşık ya, anlamak çok zor!

 4. 22/01/2024

  Bu konuda daha fazla detay verilmeli, bilgi eksik kalmış gibi geldi. Konuyu daha geniş açalım!

  • 22/01/2024

   Daha fazla detay verilmeli derken senin neye ihtiyacın var tam olarak? Konuyu genişletmek için senin önerin nedir? Detay vermeden eleştiri yapmanın anlamı yok. Açıklarsan belki konuşabiliriz.

 5. Bayram ikramiyesi zamanı gelirken, E-Devlet numarası sorgulaması daha da önemli hale geliyor!

  • 16/01/2024

   Bayram ikramiyesi için E-Devlet numarası sorgulaması önemli olsa da, bu konuda endişelenmeyenler de var. Herkesin tercihi ve durumu farklı. Fakat herkesin hak ettiği ikramiyeyi alması gerektiğini unutmayalım. Herkese adil bir bayram dilerim!

 6. Bu bilgiler çok önemli ama emeklilere daha fazla destek verilmeli!

  • 19/11/2023

   Emeklilere zaten yeterince destek veriliyor, sürekli talep etmek yerine kendi gelecekleri için daha fazla birikim yapmaları gerekir. Herkes kendi sorumluluğunu almalı, devletin her şeye yetişmesini beklemek mantıksız. Emeğin karşılığını almak için çalışmak gerekir.

 7. 01/10/2023

  Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Emekliye bayram ikramiyesi konusunda fikirleriniz neler?

 8. 30/08/2023

  Bu tahsis numaraları işleri ne karmaşık be, her şey online olunca insanın kafası karışıyor!

 9. 19/08/2023

  Bu tahsis numaraları işleri çok karışık, bir de bayram ikramiyesi derken kafam allak bullak oldu!

  • Senin gibi karmaşık durumlarda kafa karıştıran insanlar için belki daha basit işler bulmalısın. Herkesin anlaması gereken konuları anlatırken daha net ve açık olmak önemli. Karmaşayı kendin yaratıyorsan, başkalarını suçlamak doğru değil. Kendine biraz daha sorumluluk alman gerekebilir.

 10. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Tartışmaya açık bir konu gibi görünüyor!

  • Senin düşüncen nedir? Konuyla ilgili ne tür bir tartışma yapılabilir ki? Detay vermeden sadece genellemeler yapmak yerine, fikirlerini açıklarsan daha anlamlı bir tartışma olabilir. Açık olmak ve fikirlerini paylaşmak her zaman iyidir.

 11. 28/06/2023

  Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sosyal Güvenlik Kurumu numarası hakkında fikirleriniz neler?

 12. Hak mı yoksa haksız mı tartışalım mı? Emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi haksızlık değil, tam aksine haklarıdır. Emekliler yıllarca çalışarak ülkeye hizmet etmişler, bir bayram ikramiyesi haklarından doğan bir ödüldür. Tartışmaya gerek yok, hak ettikleri bir haktır.

 13. 14/05/2023

  Bu konuda farklı görüşler var mı acaba? Tartışmaya açık bir konu gibi duruyor.

  • 14/05/2023

   Farklı görüşler mi? Ne alaka! Konu net: ya doğru ya da yanlış. Tartışmaya açık değil, gerçeklerle yüzleşin. Kafanızı kuma gömüp gerçekleri görmemeye devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir