1. Anasayfa
 2. Bilgi

En İyi Yaz Lastiği Markaları

En İyi Yaz Lastiği Markaları
10

Araç sahipleri yaz mevsiminde en iyi yaz lastiği markası belirleyerek araçlarında kullanmak istemektedirler. Kış mevsiminin sona ermesiyle birlikte araçlarda yaz lastiği kullanımına geçilmektedir. Bununla beraber araç sahipleri de bu değişimle araçlarının ve lastiklerinin performansını korumak istemektedirler. Değişim yapacak araç sahipleri kaliteli, uygun fiyatlı ve yüksek performans gösterecek ürünleri tercih etmektedir. Tercih yaparken seçilecek lastiğin üretim tarihi, kullanılacağı coğrafya şartları, performans, yakıt verimliliği, önerilen ebat tercihi ve kullanım süresi gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

Yaz mevsimine uygun lastikler hassas kullanım için kuru ve ıslak çekiş göstermeleri, sıcak aylarda performans vermeleri için lastik firmaları tarafından üretilmektedirler. Kış mevsiminde kullanılanlara göre daha uzun süre araçlarda kullanılmaktadırlar. Bu nedenle daha uzun ömürlü olmaları beklenmektedir. Sürüş konforu, emniyet. Yol tutuşu ve yakıt verimliliği gibi alanlarda iyi değerler göstermeleri beklenmektedir ve buna göre üretilmektedirler.

Araç sahiplerine yaz mevsimi lastiği seçiminde yardımcı olmak maksadıyla bazı yaz lastik testleri yapılmaktadır. Bu testler neticesinde en iyi performansa sahip lastik markaları ve modelleri listelenmektedir.

En iyi Yaz Lastiği Markası Test ve Değerlendirmeler

En iyi Yaz Lastiği Markası Test ve Değerlendirmeler
En iyi Yaz Lastiği Markası Test ve Değerlendirmeler

en iyi yaz lastiği markası için yapılan testler ve değerlendirmeler neticesinde yaz  lastik sıralaması belirlenmiştir.

Continental: Premium Contact 6 modeli testlerde en başarılı ürün olarak ilk sırada yer almaktadır. Yakıt verimliliği değeri ‘’ C ‘’, yol tutuş değeri ‘’A ‘’ ve ses düzeyi ise ‘’71 dB’’ olarak kayıt edilmiştir. Islak zeminlerde en iyi frenleme ve kontrol, yüksek kilometrelerde kullanım, üstün yol tutuş ve manevra kabiliyeti ve kalitesiyle testlerde en başarılı lastik olmuştur. Yol tutuşu en iyi olan yaz lastiğidir.

Michelin: Primacy 4 modeli de başarılı bir test aşamasını geride bırakarak ikinci sırayı almaktadır. Yakıt verimliliği değeri ‘’ C ‘’, yol tutuş değeri ‘’ A ‘’ ve ses düzeyi ise ‘’68 dB’’ olarak kayıt edilmiştir. Islak zeminlerde üst düzey frenleme ve mükemmel sürüş konforu, en iyi uzun ömür, üstün yol tutuşu ve manevra kabiliyetiyle Continental firmasını zorlamaktadır.

Bridgestone: Bridgestone Turanza T005 modeliyle yapılan testlerde en başarılı üçüncü firma olmuştur. Yakıt verimliliği değeri ‘’ B ‘’, yol tutuş değeri ‘’ A ‘’ ve ses düzeyi ise ‘’71 dB’’ olarak kayıt edilmiştir. Islak zeminlerde üst düzey frenleme ve viraj performansı, uzun kullanım ömrü, üstün yol tutuş performansı, en iyi yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Goodyear: Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 modeli en başarılı dördüncü model olarak yerini almaktadır. Yakıt verimliliği değeri ‘’ E ‘’, yol tutuş değeri ‘’ A ‘’ ve ses düzeyi ise ‘’70 dB’’ olarak kayıt edilmiştir. Islak zeminlerde başarılı bir frenleme ve üstün sürüş konforu, ortalama üstünde kullanım ömrü, üstün yol tutuşu, düşük gürültü seviyesi sağlarken yakıt tasarrufu düşüktür.

Falken: Falken Azenis FK510 modeliyle testlerin en başarılı beşinci lastiği olmuştur. Yakıt verimliliği değeri ‘’ C ‘’, yol tutuş değeri ‘’ A ‘’ ve ses düzeyi ise ‘’69 dB’’ olarak kayıt edilmiştir. Islak zeminlerde birinci sınıf frenleme ve yol tutuşu, düşük gürültü seviyesi ve yüksek manevra kabiliyetine karşın düşük yakıt tasarrufu ve ortalama kullanım ömrü (3-4 yıl) sağlamaktadır.

Fiyat/Performans Açısından Hangi Yaz Lastiği Alınmalıdır? 

Fiyat/Performans Açısından Hangi Yaz Lastiği Alınmalıdır? 
Fiyat/Performans Açısından Hangi Yaz Lastiği Alınmalıdır? 

En iyi yaz lastiği markaları belirlenirken yapılan araştırmalar sonucunda alınması gereken marka ve modeller belirtilmiştir. Araç sahiplerinin daha kolay karar vermesi için yapılan testlerin sonuçları da paylaşılmıştır. Son olarak sizler için bu testlerin ve ürünlerin fiyat/performans değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu değerlendirmeler neticesinde:

Continental Premium Contact 6 modelini ilk tercihleri yapmalıdır. Hemen her açıdan testlerde birinci gelen model kesinlikle pişman olmayacağınız bir üründür. Testler sonunda Continental en iyi yaz lastiğidir.

Michelin Primacy 4 modelini ise konfor ve düşük gürültü düzeyi nedeniyle tercih edebilirler.

Bridgestone Turanza T005 modelini yakıt tasarrufu ve ilk iki lastiğe göre daha az maliyeti nedeniyle tercih edebilirler.

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 modeli ise ortalama ve uygun fiyatlı lastik arayan araç sahiplerinin tercihi olabilir.

Falken firmasının Azenis FK510 modeli ise tam bir fiyat/performans lastiği olup değerleri ilk iki lastik modeline yakın ve fiyat olarak çok altındadır. Özellikle büyük ebatlı araçlarda fiyat farkının artacağını göz önüne alırsak kesinlikle tercih edilmesi gereken model olarak söylenebilir.

Yaz Mevsimine Uygun Lastik Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz Mevsimine Uygun Lastik Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yaz Mevsimine Uygun Lastik Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En iyi yaz lastiği markası alırken yazının başında belirttiğim lastiğin üretim tarihi, kullanılacağı coğrafya şartları, performans, yakıt verimliliği, önerilen ebat tercihi ve kullanım süresi gibi koşullar mutlaka dikkate alınmalı ve maddi durum zorlanarak en iyisi alınmaya çalışılmalıdır. Bunlara ilave olarak araç firmalarının önerebileceği lastik marka ve modelleri tercih edilebilir. Daha üstün performans almak adına araç firmalarının önerdiği ebatlarda lastikler kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki aracınız ne olursa olsun yolda gitmesini sağlayan unsur lastiklerinizdir. Ve bu ürüne en kaliteli şekilde sahip olmak gerekmektedir.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (10)

 1. Benim favorim Michelin, ama siz hangi yaz lastiği markasını tercih ediyorsunuz?

 2. Haklısın, fiyat/performans önemli ama güvenlik de bir o kadar önemli değil mi?

 3. 14/02/2024

  Bu testlere ne kadar güvenebiliriz ki, gerçek hayatta fark yaratacak mı?

  • 14/02/2024

   Gerçek hayatta fark yaratmak istiyorsan, testlere güvenmek yerine harekete geç. Deneyim kazan, öğren, uygula. Tek başına test sonuçlarıyla değil, eylemlerinle fark yaratabilirsin. Güvenmek yerine kendine güven!

 4. 25/01/2024

  Haklısın, yaz lastiği seçimi karmaşık. Marka mı, performans mı? Karar vermek zor!

  • 25/01/2024

   Marka mı, performans mı, ne fark eder? Önemli olan doğru lastiği seçmek. Araştır, ihtiyacına uygun olanı al. Karmaşık diye yıldırma kendini. Sonuçta güvenliğin söz konusu.

 5. Michelinin fiyat performans açısından en iyi yaz lastiği olduğunu düşünüyorum, sizin favoriniz hangisi?

  • 04/01/2024

   Michelinin fiyat performans açısından en iyi yaz lastiği olduğunu düşünmüyorum. Benim favorim Pirelli. Daha iyi performans ve dayanıklılık sunuyor. Senin fikrin nedir?

 6. Yaz mevsimi için uygun lastik seçmek gerçekten önemli. Araştırmaları göz önünde bulundurarak karar vermek doğru olacaktır.

 7. 16/11/2023

  Yaz mevsimi lastik seçimi gerçekten önemli. Güvenli ve konforlu bir sürüş için doğru tercih yapmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir