1. Anasayfa
 2. Sağlık

Grip İçin En Etkili İçecekler Nelerdir?

Grip İçin En Etkili İçecekler Nelerdir?
7

Üst solunum yollarının enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan grip, oldukça rahatsızlık veren belirtilerle kendini göstermektedir. Kimi bünyelerde sadece burun tıkanıklığı, öksürük, gözlerde sulanma ortaya çıkarken, bazı kişilerde ise bunlara ek olarak yoğun şekilde baş ağrısı ya da ateş de görülebilmektedir. Birçok kişi, kışın gribe yakalanmamak için çeşitli çareler aramaktadır. Gripten korunmak adına yapılabilecek en etkili yöntemlerden birisi, grip aşısı olmaktır. Bilinen virüslere karşı önlem almak ve kışın grip olmamak için aşı olabilirsiniz. Günümüzde grip aşısı çok tercih edilen bir yöntem olmayıp, daha çok bitkisel ürünler ve gıdalar yoluyla gripten korunmayı seçen bir çoğunluk vardır. Elbette beslenmeye dikkat etmek, yeteri kadar dinlenmek ve alınan ilaçlar da gribe yakalanmama ve daha kolay atlatma konusunda etkili yöntemlerdir.

Aşı olmayı tercih etmeyen kişilerde, grip için en etkili içecekler nelerdir?

İlk sırada başlıca içeceğimiz su geliyor. Her zaman söylendiği gibi, günlük 8 bardak su tüketimini kesinlikle tamamlamamız gerekiyor. Tüketeceğiniz 8 bardak su, almanız gereken minimum seviye olarak belirtiliyor. Çorba Gribe iyi gelen içecekler arasında en etkili olanlardan biri çorbadır. Kışın içilen sıcak bir kase çorba, vücut ısısını dengeleyerek ve içerisinde yer alan zengin malzemelerle, grip için oldukça önemli katkılar sağlıyor. Çorba çeşitleri olarak birçok malzemeden sağlıklı bir şifa sağlayabilirsiniz. Kışın karnabahar, lahana, brokoli gibi zengin içerikli sebzelerle hazırlayacağınız çorbalar, gripten korunma konusunda etkili bir kalkan olacaktır. Bunun yanında çorbalarınıza ekleyeceğiniz tavuk suyu da, gripten korunma ve grip semptomlarını daha kolay atlatma konusunda iyi bir yardımcıdır.

Bitki Çayları

bitkisel-caylar

Grip için en etkili içecekler içerisinde, bitki çayları da önemli bir yer tutar. Özellikle gribe karşı koruma yönünden zencefil çayı çok değerlidir. Tadı, kokusu ve içerdiği zengin bileşenlerle zencefil çayı, gripten kaynaklanan göğüs tıkanıklıklarını açmada oldukça başarılıdır. İçeriğindeki bileşenler vücut direncini arttırdığından, gribin daha çabuk atlatılmasına yardımcı olur. Bu amaçla taze zencefil kullanılması daha uygundur. Her bitkide olduğu gibi zencefilin de aşırı tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Fazla tüketimi, mideye zarar verebilmektedir. Nane Grip için en etkili içecekler arasında naneyi de rahatlıkla gösterebiliriz. Üstelik grip ilaçlarının birçoğunda, nane bitkisinden de faydalanılmaktadır. Nane çayı, grip sonucu oluşan öksürüğün yumuşamasını sağlar. Boğazları rahatlatarak nefes almayı kolaylaştırır. Aşırı tüketiminde toksik etki ortaya çıkabilmektedir.

Meyve Suları

meyve-sulari

Kış aylarında gribe iyi gelen içecekler arasında meyve suları da önemli bir yer tutmaktadır. Hazır meyve sularından ziyade kendinizin hazırladığı katkısız ve taze meyve suları, en iyi faydayı sağlamaktadır. Özellikle portakal suyu, içeriğindeki zengin C vitamini ile oldukça faydalı. Portakal, C vitamini yanında A vitamini,B1,B2 ve P vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından da oldukça değerlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı direncin yükselmesini sağlıyor. Ayrıca bol lifli yapısı ile bağırsak sisteminin de düzenli çalışmasını sağlıyor. Portakal gibi, gribe karşı etkili meyve suları arasında greyfurt, mandalina, turunçgiller ve kiviyi de sayabiliriz. Kivi de C vitamini açısından çok değerli bir meyve olup, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük bir öneme sahiptir. Gribe karşı kullanılabilen ayva ise, hem ishali önleme, hem kusmayı kesme hem de yaşanan ağız kokusunu giderme konusunda etkilidir. Elma suyunu da bu amaçla kullanabilir, gribin daha rahat atlatılmasını sağlayabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. 15/04/2024

  Yaşamaya değer mi, aşı olmayanlar için grip için en etkili içecekler neler? Çay mı, su mu?

 2. 30/08/2023

  Bu içecekler gerçekten grip için etkili mi? Bilimsel kanıt var mı? Tartışalım!

 3. 30/07/2023

  Bence ıhlamur ve limonlu su grip için en etkili içecekler olabilir, siz ne düşünüyorsunuz?

 4. Meyve suları ve bitki çayları farklı faydalar sağlar. İkisi de sağlıklı seçeneklerdir, ancak etkinlikleri kişiden kişiye değişebilir. Her ikisi de sağlık için değerlidir, ancak hangisinin daha etkili olduğu konusunda genel bir kural olmadığını unutmayalım. Herkesin tercihine ve ihtiyacına göre değişebilir.

 5. Bu konuda farklı görüşler var, hangi içecekler grip için gerçekten etkili mi? Tartışalım!

  • Grip için etkili içecekler konusunda pek çok yanlış bilgi dolaşıyor. Asıl önemli olan bağışıklık sistemini güçlendirecek besinleri tüketmek. Bol su içmek, sıcak bitki çayları ve taze sıkılmış meyve suları gibi doğal içeceklerin faydası tartışılmaz. Enerjini doğru yere harca!

 6. 03/05/2023

  Meyve suları ve bitki çayları arasında seçim yaparken, bitki çayları tercih edilmeli. Meyve suları genellikle şeker içerir ve besin değerleri düşüktür. Bitki çayları ise antioksidanlar ve vitaminler açısından zengindir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip için etkili olması açısından bitki çayları daha önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir