1. Anasayfa
 2. Film

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri
son 20 yilin en iyi korku filmleri
24

En iyi korku filmleri denilince akla çok fazla film gelmemektedir. Çünkü korku filmleri çekmek zannedildiği kadar kolay değildir. İyi bir korku filminde izleyici rahatsız etmeden korkutmak gerekmektedir. Aynı zamanda çok heyecanlandırmadan da sahneyi hazırlamak önemlidir.

Bu filmlerin temaları değişkenlik gösterebilir. Kimi korku filmleri katil temalarına odaklanmaktadır. Ancak birçoğu da doğal olmayan olaylar üzerine odaklanmışlardır. Görüldüğü gibi bu temalar değişkenlik gösterebilir. Ayrıca filmler içerisinde hafızalara kazılan olayları da barındırmaktadır. Bu yüzden beklenmedik sürprizler de yine filmler içerisinde yer almaktadır.

Gecelerinizin Kâbusu Olacak En İyi Korku Filmleri

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

Korku filmleri özellikle 70’li ve 80’li yıllarda çok popülerdi. Ancak son dönemde popülerliklerini biraz kaybetmişlerdir. Yine de iyi filmler yok değil. Sadece bunların sayısı son zamanlarda azalmıştır. Ancak sinema sektöründe yaşanan gelişmeler umut vermektedir. Fakat hala eski yapımlar önemini korumaktadır. Bu yüzden de bu listede yeni yapımlara çok fazla yer verilmemiştir.

Siz de son zamanlarda korku filmleri yapılmıyor diye düşünebilirsiniz. O zaman listemize bir göz atmanızı tavsiye etmekteyiz. Sizin için son 20 yılın en iyi korku filmleri listesi hazırladık. Bu listeyi yaparken filmleri sıralamaya koymadık. Sadece onlara bir numara verdik. Bu yüzden en iyi film ilk filmmiş gibi düşünmenizi istemeyiz.

Get Out (Kapan)

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

Öncelikle bir korku filminin gerçekten klasik olabilmesi için birkaç şeye sahip olması gerekmektedir. Örneğin; izlenebilir olması, korkutması, akıllarında kalması ve izleyiciyi cezbetmesi gerekmektedir. Get Out filmini de bu kategoriye sokmak yanlış olmayacaktır. Filmin yönetmeni ve senaristi olan Jordan Peele sosyal bir mesaj içeren korku filmi yaratmayı başarmıştır.

Filmin konusu ırkçılığın, liberal düşünceye sahip olan insanların sorunlarından biri olduğunu bize anlatmaktadır. Filmde yer alan çift, ten renkleri farklı oldukları için tedirginlerdir. Genç çiftimizden Rose, ailesinin ırkçı olmadığı söylemiştir. Ancak Christ, aileyle tanıştıktan sonra kendisini garip olaylar silsilesinin içerisinde bulacaktır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Daniel Kaluuya, Allison Williams ve Bradley Whiteford gibi isimler yer almaktadır.

The Sixth Sense (Altıncı His)

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

1999 yılında vizyona giren bu film muhteşem bir hayalet hikayesidir. Özellikle sinemada sürpriz son kavramına öncülük etmiş bir yapımdır. Film, ölümlerle iletişim kurduğunu söyleyen bir çocuğu anlatıyor. Ayrıca bu çocuğa yardımcı olmayan çalışan çocuk psikoloğunu da konu ediniyor. Bu film döneminin en iyi gerilim korku filmleri arasında yerini alıyor.

Bu film, eleştirmenler tarafından korku gerilim türünün kült bir örneği olarak sayılıyor. Tabi ki bu başarısını da oyuncu kadrosuna borçludur. Oyunlar arasında; Haley Joel Osment, Bruce Willis ve Toni Collete gibi isimler yer alıyor. Ayrıca filmin yönetmenliğini de M. Night Shyamalan yapmıştır.

Hereditary (Kalıtsal)

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

En iyi korku filmleri 2018 diye bir liste yapsaydık bu film kesinlikle ilk sırada yer alırdı. Çünkü film çok trajedik olayları işlemektedir. Filmin içerisinde ayinler, cinayetler ve hayaletler bulunmaktadır. Ayrıca dediğimiz gibi bu film eleştirmenler tarafından da 2018’in en iyi korku filmleri arasında yer almaktadır.

Film bir ailedeki en yaşlı kişinin ölümünün ardından olanları anlatıyor. Ailenin yaşlısının ölümünün ardından korkunç sırlar açığa çıkıyor. Ayrıca aile üyeleri bu karanlık geçmişten kurtulmak istiyorlar. Film içerisinde bu mücadeleyi görmekteyiz. Ayrıca filmin oyuncu kadrosunda; Alex Wolff, Toni Collette ve Milly Shapiro gibi isimler yer alıyor.

The Blair Witch Project (Blair Cadısı)

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

Bazı korku filmleri çok sevilir. Ancak bazıları da nefret edilir. İşte bu filmde tam anlamıyla öyle olan bir yapım. Bu film korku türüne kesinlikle yepyeni bir bakış açısı kazandırmasıyla tanınmıştır. Film, 1940’lı yıllarda Marriliant Ormanları’nda kaybolan çocukların hikayesini konu almaktadır. Ancak bunu yaparken seyircilerinde kendileriyle yüzleşmelerini sağlamaktadır.

Filmin oyuncu kadrosunda; Heather Danahue, Daniel Myrick ve Joshua Leonar gibi isimler yer almaktadır. Ayrıca yönetmen koltuğunu da Adam Wingard ve Eduanrda Sanchez gibi isimler paylaşmaktadır. En iyi korku filmleri listemizin üst sıralarında olan bu film kesinlikle izlenmeye değer bir yapımdır. Ayrıca bu film tüm dünya da en çok gişe hasılatı elde eden korku filmlerinin de başında gelmektedir.

Let Me In (Girmeme İzin Ver)

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

Matt Reeves imzalı bu film 2010 yılında vizyona girmiştir. Film, Let The Right One In’den uyarlanmıştır. Filmin teması vampirlerdir. Ancak film içerisinde alışılmışın dışında bir olay örgüsü yer almaktadır. Bu filmde korku ve dram başarılı bir şekilde harmanlanmıştır. Film, ilk çıktığı yıllarda adını en iyi korku filmleri arasına yazdırmayı başarmıştır.

Filmin konusu ise; içine kapanık bir çocuk olan Owen’ı kapsamaktadır. Bu bağlamda filmde Owen’in komşusu Abby ile tanıştıktan sonra yaşadıkları anlatılmıştır. Filmde bizim de daha sonraki yıllarda çok sık karşılaşacağımız çocuk oyuncular bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Chloe Grace Moretz, Kodi Smit ve Dylan Minnette’dir. Bu bakımdan en iyi gerilim filmleri arasında sayılmaktadır.

What Lıes Beneath (Altında Ne Yatıyor?)

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

Bu filmi son yılların en iyi korku filmleri arasına yazmak yanlış olmayacaktır. Filmin başrollerinde Star Wars Serisi’nden tanınan oyuncu Harrison Ford bulunmaktadır. Kendisine Michelle Pfeiffer eşlik etmektedir. Ayrıca filmin müzik seçimleri de çok vurgulayıcıdır.

Gerilimin tam dozunda olduğu film bir çiftin arasında ortaya çıkan korkunç bir sırrı ele alıyor. Bu durumdan sonra çiftin hayatı alt üst oluyor. En çok izlenen korku filmleri arasına adını yazdıran filmin yönetmen koltuğundaysa Robert Zemeckis oturmakta.

Hostel: Part II (Hostel 2. Kısım)

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

Bu film bir devam filmidir. İlk filmi izlemeyenler için bir başka gün onu da anlatacağız. Ancak şimdilik bu korkunç yapıta bir göz atalım. Filmde bu sefer şiddete maruz kalan 3 kadın anlatılmaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda Eli Roth oturmakta. Roth’un bu yapımını sıra dışı korku filmleri listesine koymak gerekiyor. Çünkü bu film bizi insan beyninin karanlık noktalarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Filmin senaryosu aynı zamanda yönetmeni olan Roth tarafından kaleme alınmıştır. Ayrıca kendisine usta yönetmen Quentin Tarantino’da yardım etmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda ise son yıllarda Lucifer dizisinden tanınan Lauren German yer almakta.

En İyi Korku Filmleri Listemizde Insidious (Fırsat Kollayan) Filmi De Var

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

Bu film korku sinemasının önemli yönetmenlerinden olan James Wan imzalı bir yapımdır. Ayrıca film öne çıkan korku filmleri arasında yer almaktadır. Film aslında 80’lerin perili filmlerinden esinlenmiştir. Fakat sinemada çok fazla işlenmemiş astlar seyahat olgusu da filmin merkezindedir. Yapım bu yönüyle de vizyona girdiği döneme damgasını vurmayı başarmıştır.

Filmin yaşadığı başarı devam filmlerinin de gelmesini sağlamıştır. Bu ruhani temaların işlendiği filmde birbirinden kıymetli oyuncular yer almaktadır. Bunlardan bazıları; Patrick Wilson, Lin Shaye ve Leigh Whannell’dir. Ayrıca filmin son devam filmi 2018’in sonunda çıkmıştır. Bu yüzden film adını, en iyi korku filmleri 2019 listesini üst sıralarına yazdırmıştır.

The Descent (İniş)

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

Film içerisinde bir mağara keşfi sırasında mahsur kalan kadınların hikayesi anlatılmaktadır. Yapımın yönetmenliğini Dog Soldiers filmiyle çıkış yakalayan Neil Marshall üstlenmiştir. Film her ne kadar 2005 yapımı olsa da birçok kişi bu filmi beğenmektedir. Ayrıca film son zamanlarda yapılan en iyi korku filmleri 2020 listelerine de yeniden girmiştir.

Klişeden uzak konusu ile izleyiciyi etkisi altına başaran film tam anlamıyla bir başyapıttır. Filmin senaryosu da yönetmeni tarafından kaleme alınmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ise; Shauna Macdonald, Natalie Mendoza ve MyAnna Buring gibi isimler yer almaktadır. Ayrıca filmin mağara sahneleri de oldukça etkileyicidir.

Paranormal Activity III (Paranolmak Aktivite 3)

Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri

Listemizin son sırasında yer alan filmi en az 1 kere herkes izlemiştir. Bu film ismini son zamanların en çok izlenen filmleri arasına yazdırmıştır. Ayrıca en iyi korku filmleri listesinde çok üst sıralardadır. Film de izleyicini 2 iki filmde tanıdığı çiftin çocukları anlatılıyor. Buna ek olarak çocukların o zaman yaşadıkları ürkütücü olaylar da ele alınmaktadır.

Filmin yönetmen koltuğunda Ariel Schulman ve Henry Joost ikilisi yer almaktadır. Toplam maliyeti 5 milyon dolar olan filmde ünlü oyuncularda yer almaktadır. Oyuncu kadrosunda; Jessica Tyler Brown, Katie Featherston ve Chloe Csengery gibi isimler bulunmaktadır. Ayrıca korku dolu sahneleriyle akıllara kazındığı için izlenmeye değer bir yapımdır. Bu filmle de en iyi korku filmleri listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (24)

 1. 14/04/2024

  The Sixth Sense, Hereditary gibi filmleri seviyorum ama Get Out beni sarmadı. Siz ne düşünüyorsunuz?

 2. The Sixth Sense harika bir film ama Hereditary de unutulmaz! Siz ne düşünüyorsunuz?

 3. 09/04/2024

  Hereditaryi overrated buluyorum, daha iyi korku filmleri var mı?

 4. 09/03/2024

  The Sixth Sense en iyisi, diğerleri tatmin etmiyor bence. Siz ne düşünüyorsunuz?

 5. 19/02/2024

  Korkutucu olup olmadığına kim karar verecek? Herkesin korku eşiği farklıdır. Kimine abartılı gelir, kimine gerçekten korkutucu. Herkesin görüşü farklı olabilir, bu yüzden tartışmaya açık bir konudur. Kendi korku deneyimini başkalarına dayatmamak önemli. Keyif alıyorsan izle, alamıyorsan izleme. Basit.

 6. The Sixth Sense en iyisi, Get Out da harikaydı ama Hereditary pek etkilemedi bana.

 7. 28/01/2024

  Benim favorim Hereditary, sizin en çok beğendiğiniz korku filmi hangisi?

 8. 16/01/2024

  Bu filmler gerçekten mi en iyileri? Tartışmaya açık bir konu bence.

 9. Hereditary, gerçekten kabuslara giren bir film. Diğerleri ise sıradan gibi geldi bana.

 10. The Sixth Sensei çok overrated buluyorum, daha iyi filmler var.

 11. Bu filmler gerçekten korkunç mu yoksa abartı mı? Tartışmaya açık konu!

 12. 04/12/2023

  Get Out daha iyi bir korku filmi değil mi? Fikirleriniz neler?

  • 05/12/2023

   Get Out kesinlikle iyi bir film ama benim favorim değil. Benim için korkutucu olmaktan ziyade düşündürücü bir film. Fikirlerimiz farklı olabilir ama herkesin korku filmlerinden beklentisi farklıdır.

 13. Get Out gerçekten korkunç, ama Hereditary daha derin bir korku deneyimi sunuyor bence.

  • Senin görüşüne katılmıyorum. Get Out, derinlikli bir korku deneyimi sunuyor ve Hereditaryden daha etkileyici olduğunu düşünüyorum. Karşılaştırma yaparken subjektif olabilirsin, ancak benim tercihim kesinlikle Get Outtan yana. Herkesin korku algısı farklıdır.

 14. 18/11/2023

  The Sixth Sense gerçekten klasik mi yoksa gereksiz mi? Benim için biraz abartılı gibi geldi.

  • 18/11/2023

   Senin için abartılı gelmesi normal, ama The Sixth Sense gerçekten klasik bir film. Olağanüstü bir senaryo ve unutulmaz bir twist ile izleyiciyi etkileyici bir şekilde şaşırtıyor. Belki bir kez daha izlemek fikrini düşünebilirsin, bakalım fikrin değişir mi.

 15. 11/09/2023

  Hereditary, gerçekten de kabuslara giren bir film miydi? Tartışmaya açık!

  • 12/09/2023

   Kesinlikle! Hereditary, gerçekten de kabuslara giren bir film. Olay örgüsü ve atmosferiyle insanın içine işliyor. Tartışmaya açık olmasına gerek yok, bu film gerçekten de izleyenleri derin bir korku ve rahatsızlık hissiyle bırakıyor. Kesinlikle tavsiye ederim!

 16. Benim favorim The Sixth Sense, sizin en sevdiğiniz hangisi?

 17. Get Out ve The Sixth Sense kesinlikle korku filmi tarihinde unutulmazlar arasında yer alıyor!

 18. 19/08/2023

  Get Out favori korku filmim, ama Altıncı Hisi de unutmamak lazım! Siz ne düşünüyorsunuz?

 19. 27/08/2022

  Get Out çok güzel filmdi evet.Ama araya hostel dışında da slasher filmler ekleyebilirim.Halloween serisinin son yıllarda yapılan devam filmleri mesela çok güzel.Bunun yanı sıra Elm Sokağı 2010 ve The conjuring serisi girebilir.

 20. 21/08/2021

  Başarılı bir yazı olmuş hepsini okudum zaten güzel bir korku filmleri arıyordum bu site sayesinde buldum teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir