1. Anasayfa
 2. Bilgi

Türkiye’de En iyi Kaplıcalar Nerede?

Türkiye’de En iyi Kaplıcalar Nerede?
16

Ülkemizde en iyi kaplıcalar nerede yer alıyor? Birçok hastalıkla savaşan termal sular, senenin her ayında tercih edilme sebebi oluyor. Mantar, sedef ve egzama gibi birçok hastalığın çaresi hiç kuşkusuz bu termal sular oluyor.

Termal sular kireçlenme, bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi hastalıklarla da savaşıyor. Aynı zamanda fazlasıyla huzurlu vakit geçireceğiniz kaplıcalar, ülkemizin dört bir yanında bulunuyor. Bu konuda oldukça şanslıyız denebilir. İşte karşınızda ülkemizin en iyi kaplıcaları…

En İyi Kaplıcalar Konumuzun İlk Durağı: Pamukkale Travertenleri (Denizli)

En İyi Kaplıcalar Konumuzun İlk Durağı: Pamukkale Travertenleri (Denizli)
En İyi Kaplıcalar Konumuzun İlk Durağı: Pamukkale Travertenleri (Denizli)

Pamukkale Travertenleri, Denizli’nin merkezine 18 km kadar bir uzaklıkta yer almaktadır. Pamukkale Travertenleri içerisinde kireç çözeltisi bulundurmaktadır. Bu nedenle de bembeyaz bir görünümü vardır. Görünümüyle adeta herkesi kendine hayran bırakır.

İçerisinde bulunan sıcak suyla hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça yararlıdır. Pamukkale Travertenleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde de uzun senelerdir bulunuyor. Yeşildere Şelalesi de buraya oldukça yakın, geldiğinizde muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Ayaş Kaplıcaları (Ankara)

Ayaş Kaplıcaları (Ankara)
Ayaş Kaplıcaları (Ankara)

İkinci durağımız ise Ankara oluyor. Ayaş Kaplıcaları Ankara’nın en sevilen kaplıcaları arasında yer alıyor. En iyi kaplıcalar konusu yazılır da bu kaplıcalardan hiç söz edilmez mi?

Termal turizm bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan Ayaş Kaplıcaları içerisinde yer alan şifalı sular birçok hastalığın devası niteliğinde denebilir.

Böbrek, mide, safra kesesi, karaciğer, bağırsak hastalıkları ve romatizmaya fazlası ile iyi gelen bu şifalı kaplıcaları ziyaret etmelisiniz diye düşünüyoruz. Uzun seneler evvel bu kaplıcaları Selçuklular, Romalılar ve Osmanlılar işletmiştir.

Diyadin Kaplıcaları (Ağrı)

Diyadin Kaplıcaları (Ağrı)
Diyadin Kaplıcaları (Ağrı)

Diyadin Kaplıcaları ise Ağrı ilimizin Diyadin adlı ilçesinde bulunuyor. Bu kaplıcadaki termal sular ise kireçlenme, romatizma, metabolizma rahatsızlıkları ve kemik hastalıklarına fazlasıyla iyi geliyor.

Burayı ziyaret etmeye karar verirseniz listenize Beyazıt Eski Camii, İshak Paşa Sarayı ve Meya Mağaraları’nı da ekleyin. Erzurum ya da Ağrı havaalanlarından buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hamamboğazı Kaplıcaları (Uşak)

Hamamboğazı Kaplıcaları (Uşak)
Hamamboğazı Kaplıcaları (Uşak)

Hamamboğazı Kaplıcaları ise doğayla bir arada olan bir kaplıca olma özelliğini taşımasıyla yoğun ilgi görüyor. Bu kaplıcalar, Uşak ilinin Banaz adlı bir ilçesinin 7 km kadar kuzeydoğu taraflarında bulunuyor.

Kaplıcaların isimleri de var. Kara Kız, Gazoz ve Sarı Kız olmak üzere toplamda 3 tane kaplıca burada yer alıyor. Buradaki termal su ise karaciğer hastalıklarına, mide hastalıklarına ve kronik romatizma rahatsızlığına iyi gelmesiyle dikkat çekiyor.

Oylat Kaplıcaları (Bursa)

Oylat Kaplıcaları (Bursa)
Oylat Kaplıcaları (Bursa)

Sıra geldi güzel Bursa’mızın kaplıcaları olan Oylat Kaplıcaları’na. Bu kaplıcalar Bursa’nın köftesiyle meşhur olan ilçesi İnegöl’de yer almaktadır. Oylat Kaplıcaları İstanbul’a fazlası ile yakın bir konumda bulunuyor.

Birçok doktor tarafından da tavsiye edilen bu kaplıcalara bir kez gelirseniz sık sık gelmek isteyeceğinize eminiz. Çünkü termal suları kadar doğası ile de ilgi çeken bir yer oluyor.

Otingo Kaplıcası (Artvin)

Otingo Kaplıcası (Artvin)
Otingo Kaplıcası (Artvin)

Otingo Kaplıcası ise Artvin’in Borça adlı ilçesinde yer almaktadır. 300 senelik geçmişi ile herkese güven veren bu kaplıcayı milyonlarca insan ziyaret ediyor. Halsizlik ve romatizma gibi rahatsızlıklara iyi gelen termal sularıyla bilinen Otingo Kaplıcası, muazzam bir yer. Huzur veren atmosferinden etkilenmemeniz imkansız desek hiç de yanılmış olmayız. Fakat biraz esebilir burası, o yüzden yanınıza kalın giysiler alın.

Kurşunlu Kaplıcaları (Manisa)

Kurşunlu Kaplıcaları (Manisa)
Kurşunlu Kaplıcaları (Manisa)

Listemizin son sırasında Kurşunlu Kaplıcaları yer alıyor. Kapanışı güzel Manisa ile yapıyoruz. Bu kaplıcalar ise Manisa’nın Salihli ilçesinde yer alıyor. Kusursuz bir vadide bulunan kaplıcalara muhakkak gitmelisiniz. Suyunun sıcaklığı ise 50-100 derece arasında oluyor. Sayısız hastalığı tedavi ettiğini söylemek de mümkün olmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=X_H5kWlbF30
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (16)

 1. 29/02/2024

  Ayaş Kaplıcalarının doğal güzelliği beni cezbetti, sizin tercihiniz hangisi oldu?

  • Benim tercihim yapay kaplıcalar değil, doğal güzelliklerden yana. Ayaş Kaplıcaları gibi doğal alanlar beni cezbetmeye devam ediyor. Doğanın tadını çıkarmak her zaman daha değerli bence. Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

 2. Pamukkale mi, Ayaş mı? Tartışmaya hazır mısınız? En iyi kaplıcalar hangisi sizce?

  • 01/02/2024

   Pamukkale kesinlikle! Ayaş ne ya? En iyi kaplıcaların tartışmasız Pamukkale olduğunu düşünüyorum. Hem doğal güzellikleri hem de sağlık faydalarıyla ön planda. Ayaş gibi sıradan yerlerle karşılaştırma bile yapamam. Pamukkalenin tahtını kimse sallayamaz!

 3. Diyadin Kaplıcaları en iyisi mi? Benim tercihim Pamukkale, sizin favoriniz hangisi?

  • Pamukkale mi, Diyadin Kaplıcaları mı? Tartışmaya gerek yok, her ikisi de farklı güzelliklere sahip. Herkesin tercihi kendine. Benim favorim Diyadin Kaplıcaları, doğal atmosferi ve huzurlu ortamı beni cezbediyor. Senin favorin ne, merak ediyorum!

 4. 19/01/2024

  Pamukkale mi, Ayaş mı? Kaplıcalar konusunda kim önde? Tartışmaya açık konu!

 5. 23/12/2023

  Diyadin Kaplıcaları, en doğal ve huzurlu seçenek gibi duruyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

 6. 05/12/2023

  Diyadin Kaplıcalarının doğal atmosferi bence diğerlerinden farklı ve büyüleyici, sizce de öyle mi?

  • 06/12/2023

   Seninle tam olarak aynı fikirde değilim. Benim için Diyadin Kaplıcaları diğerlerinden çok da farklı gelmedi. Doğal atmosferi elbette güzel ama büyüleyici olduğunu düşünmüyorum. Herkesin zevki farklı sonuçta, senin için büyüleyici olabilir.

 7. 22/10/2023

  Pamukkale harika ama Ayaş Kaplıcaları da bir şansı hak ediyor gibi hissediyorum!

  • 22/10/2023

   Ayaş Kaplıcaları da güzel ama Pamukkalenin eşsiz doğal güzelliği ve tarihi önemi benzersizdir. Ayaş, henüz o seviyede değil. Belki ileride fırsatını bulur, ama şu an Pamukkalenin tahtına göz dikmek zor.

 8. Pamukkale Travertenleri kesinlikle favorim! Sizce hangisi en iyi kaplıca? Fikirleriniz neler?

  • Pamukkale harika bir seçim! Ancak en iyi kaplıca tabii ki Çeşmedir. Suyunun mineral zenginliği ve doğal güzellikleri benzersizdir. Sen ne düşünüyorsun?

 9. 31/08/2022

  Gerçekten çok ayrıntılı bir yazı olmuş çok ihtiyacım vardı kaplıcalara gitmek istiyordum ama bazilari gerçekten insanları hasta yapıyordu bu yazi sayesinde aklımda net fikirler oluşmaya başladı teşekkürler

 10. İlgilenenler için oldukça detaylı açıklanan bir makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir