1. Anasayfa
  2. Youtube

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır?

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır?
Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır?

Youtube 1 Milyon izlenme kaç para ya da ne kadar para kazandırır. Öğrenmek için okumaya devam edin. Youtube, dünyanın çok kullanılan web siteleri arasında yer almayı başarmıştır. Video içeriği paylaşan kullanıcılara, görüntüleme, sponsor ve reklamlardan elde edilen tıkanmalar üzerinden kazanç sağlanması ile, binlerce kanalın oluşturulmasını sağlamıştır.

Youtube 1 Milyon İzlenmeye Ne Kadar Para Veriyor?

Youtube’nin çok farklı bir algoritması bulunur. Elde edilen kazançlar BGBM’ye ( Bin Görüntüleme Başı Maliyet) göre hesaplanır. Kısacası, her videonun BGBM’si farklıdır. Örneğin, 1 Milyon İzlenme alan bir eğitim videosu minimum 12 tl falan kazandırırken, bir oyun içeriği 4-5 tl kazandırır. Ayrıca, 1 Milyon izlenmeden elde edilen izlenme suresi, abone ve beğeni oranı da ekstra kazanç sağlamaktadır. Bundan dolayı da net bir şey söylemek mümkün olmasa da, 1 Milyon İzlenme alan bir içerik 5000 ila 15000 TL arasında bir kazanca tekabül eder.

Youtube Neye Göre Para Verir?

Youtube üzerinden para kazanmak isteyen kullanıcılar youtube neye göre para verir? Gibi sorulara yanıtlar arıyor. Youtube, Youtube iş ortağı Programı ile para veriyor. Para kazanmak için sizin, Youtube İş Ortağı programı’na katılmanız gerekir. Bunun için ise;

  • Bir Youtube Kanalı açmak,
  • Düzenli paylaşım yapmak,
  • Özgün ve telifsiz içerikler üretmek,
  • 1000 Abone ve 4000 Saat izlenme şartını yerine getirmek gerekir.

Yukarıdaki maddeleri yerine getirdikten sonra, Adsense başvuruda bulunarak “Para kazanma” seçeneğini aktif etmeniz gerekir. Para kazanma seçeneğini aktif ettikten sonra, paylaşımlarınızdan elde ettiğiniz görüntüleme, reklamlara tıklanma ve beğeni gibi alternatifler üzerinden para kazanırsınız.

Youtube Parayı Nereye Yatırıyor?

Youtube para kazanma şartları sağlandıktan sonra, her ay paranız düzenli bir şekilde Adsense hesabınıza yatırılıyor. Adsense hesabınıza yatırılan kazancı, banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Adsense üzerinden elde edilen kazançlar yasaldır. Fakat, Adsense üzerinden düzenli bir şekilde kazanç ağlamıyorsanız, bankaya gidip sadece adsense kazancını çekmek için bir hesap açmalı ve adsense bulunan bakiyenizi o hesap üzerinden çekmelisiniz. Çünkü, Adsense geliri için açılan hesaplarda devlet, otomatik bir şekilde vergi alıyor ve böylece vergi kaçırma gibi bir sorun karşısında mağdur bir duruma düşmekten kurtulursunuz.

Türkiye’de Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Veriyor?

Avrupa ülkeleri youtube üzerinden dolar kazandığından dolayı, Türkiye vatandaşları soruyor, peki Türkiye’de youtube 1 Milyon izlenme kaç para veriyor. Normal şartlarda Youtube, BGBM’e minimum 3 dolar kazandırmaktadır. Fakat, Türkiye’de minimum 4 TL kazandırır.

Türkiye’de;

  • Eğitim kanalı BGBM’e 12 Tl verdiğinde 1.000.000/1000×12= 12.000 TL,
  • Oyun kanalı BGBM’e 4 TL verdiğinde 1.000.000/1000×4= 4.000 TL,
  • Ekonomi kanalı, BGBM’e 15 TL verdiğinde 1.000.000/1000×15= 15.000 TL kazandırmaktadır.

Tabi yukarıda verilenler sadece görüntüleme üzerinden elde edilen kazançları gösterir. Yerleştirilen reklamlara tıklanma ve izlenme suresi de ekstra kazanç sağladığından dolayı 1 Milyon izlenen bir video daha fazla kazanç sağlar.

Youtube Telif Hakkı Yersek Ne Olur?

Youtube telif hakkı, önemli bir konudur. Bir başkasının içeriğini kendi içeriğinde kullanmanız durumunda ortaya çıkan bir hak talebidir. Telif hakkı yine paylaşımlar, ya Youtube tarafından kaldırılır ya da o telif içeren içeriğimize para cezası gelir. Para cezası gelirse ise, o parayı ödemek zorundasınız. Telif hakkı yememek için, telifsiz görsel ve video uygulamaları ücretsiz kullanabilir ya da ücretli sitelerde satın alabilirsiniz.

Sonuç olarak youtube 1 Milyon izlenme kaç para verir, tam olarak bilinmez. Fakat, kanal türüne göre hesaplamak mümkündür. Youtube içeriğinizin 1 Milyon İzlenme üzerinden elde ettiği kazançları ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için Youtube Studio’ a giriş yaparak, analitik bölümünü inceleyebilirsiniz.

Paylaş