1. Anasayfa
 2. Youtube

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır?

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır?
Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır?
11

Youtube 1 Milyon izlenme kaç para ya da ne kadar para kazandırır. Öğrenmek için okumaya devam edin. Youtube, dünyanın çok kullanılan web siteleri arasında yer almayı başarmıştır. Video içeriği paylaşan kullanıcılara, görüntüleme, sponsor ve reklamlardan elde edilen tıkanmalar üzerinden kazanç sağlanması ile, binlerce kanalın oluşturulmasını sağlamıştır.

Youtube 1 Milyon İzlenmeye Ne Kadar Para Veriyor?

Youtube’nin çok farklı bir algoritması bulunur. Elde edilen kazançlar BGBM’ye ( Bin Görüntüleme Başı Maliyet) göre hesaplanır. Kısacası, her videonun BGBM’si farklıdır. Örneğin, 1 Milyon İzlenme alan bir eğitim videosu minimum 12 tl falan kazandırırken, bir oyun içeriği 4-5 tl kazandırır. Ayrıca, 1 Milyon izlenmeden elde edilen izlenme suresi, abone ve beğeni oranı da ekstra kazanç sağlamaktadır. Bundan dolayı da net bir şey söylemek mümkün olmasa da, 1 Milyon İzlenme alan bir içerik 5000 ila 15000 TL arasında bir kazanca tekabül eder.

Youtube Neye Göre Para Verir?

Youtube üzerinden para kazanmak isteyen kullanıcılar youtube neye göre para verir? Gibi sorulara yanıtlar arıyor. Youtube, Youtube iş ortağı Programı ile para veriyor. Para kazanmak için sizin, Youtube İş Ortağı programı’na katılmanız gerekir. Bunun için ise;

 • Bir Youtube Kanalı açmak,
 • Düzenli paylaşım yapmak,
 • Özgün ve telifsiz içerikler üretmek,
 • 1000 Abone ve 4000 Saat izlenme şartını yerine getirmek gerekir.

Yukarıdaki maddeleri yerine getirdikten sonra, Adsense başvuruda bulunarak “Para kazanma” seçeneğini aktif etmeniz gerekir. Para kazanma seçeneğini aktif ettikten sonra, paylaşımlarınızdan elde ettiğiniz görüntüleme, reklamlara tıklanma ve beğeni gibi alternatifler üzerinden para kazanırsınız.

Youtube Parayı Nereye Yatırıyor?

Youtube para kazanma şartları sağlandıktan sonra, her ay paranız düzenli bir şekilde Adsense hesabınıza yatırılıyor. Adsense hesabınıza yatırılan kazancı, banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Adsense üzerinden elde edilen kazançlar yasaldır. Fakat, Adsense üzerinden düzenli bir şekilde kazanç ağlamıyorsanız, bankaya gidip sadece adsense kazancını çekmek için bir hesap açmalı ve adsense bulunan bakiyenizi o hesap üzerinden çekmelisiniz. Çünkü, Adsense geliri için açılan hesaplarda devlet, otomatik bir şekilde vergi alıyor ve böylece vergi kaçırma gibi bir sorun karşısında mağdur bir duruma düşmekten kurtulursunuz.

Türkiye’de Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Veriyor?

Avrupa ülkeleri youtube üzerinden dolar kazandığından dolayı, Türkiye vatandaşları soruyor, peki Türkiye’de  youtube 1 Milyon izlenme kaç para veriyor. Normal şartlarda Youtube, BGBM’e minimum 3 dolar kazandırmaktadır. Fakat, Türkiye’de minimum 4 TL kazandırır.

Türkiye’de;

 • Eğitim kanalı BGBM’e 12 Tl verdiğinde 1.000.000/1000×12= 12.000 TL,
 • Oyun kanalı BGBM’e 4 TL verdiğinde 1.000.000/1000×4= 4.000 TL,
 • Ekonomi kanalı, BGBM’e 15 TL verdiğinde 1.000.000/1000×15= 15.000 TL kazandırmaktadır.

Tabi yukarıda verilenler sadece görüntüleme üzerinden elde edilen kazançları gösterir. Yerleştirilen reklamlara tıklanma ve izlenme suresi de ekstra kazanç sağladığından dolayı 1 Milyon izlenen bir video daha fazla kazanç sağlar.

Youtube Telif Hakkı Yersek Ne Olur?

Youtube telif hakkı, önemli bir konudur. Bir başkasının içeriğini kendi içeriğinde kullanmanız durumunda ortaya çıkan bir hak talebidir. Telif hakkı yine paylaşımlar, ya Youtube tarafından kaldırılır ya da o telif içeren içeriğimize para cezası gelir. Para cezası gelirse ise, o parayı ödemek zorundasınız. Telif hakkı yememek için, telifsiz görsel ve video uygulamaları ücretsiz kullanabilir ya da ücretli sitelerde satın alabilirsiniz.

Sonuç olarak youtube 1 Milyon izlenme kaç para verir, tam olarak bilinmez. Fakat, kanal türüne göre hesaplamak mümkündür. Youtube içeriğinizin 1 Milyon İzlenme  üzerinden elde ettiği kazançları ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için Youtube Studio’ a giriş yaparak, analitik bölümünü inceleyebilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

 1. Bu konuda farklı fikirler var, ne düşünüyorsunuz? Tartışmaya açık bir konu!

 2. Bence Youtubeun izlenmeye göre para vermesi adil değil, içerik kalitesine göre ödeme yapmalılar!

 3. Bence YouTube ödemeleri daha şeffaf olmalı, daha fazla açıklık bekliyoruz!

  • Açıklık mı istiyorsun? YouTubeun iş modelini anlamak için biraz araştırma yapman yeterli olurdu. Her şeyin detaylı bir şekilde açıklanması zor olabilir. Belki daha fazla bilgiye ihtiyacın var, araştır ve öğren. YouTubeun işleyişi karmaşık olabilir ama şeffaf olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 4. 25/12/2023

  Bence Youtubeun izlenmeye göre para vermesi adil mi, tartışılır. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 25/12/2023

   Bence Youtubeun izlenmeye göre para vermesi gayet adil. İzleyici sayısı ve içerik kalitesi doğru orantılı olmalı. Emeğin karşılığını almak normaldir. Siz ne düşünüyorsunuz?

 5. Bu konuda herkes farklı düşünüyor ama bence YouTube para verirken daha şeffaf olmalı!

  • 19/12/2023

   Senin düşüncene katılmıyorum. YouTube zaten para kazanma politikalarını açıkça belirtiyor. Eğer daha fazla şeffaflık istiyorsan, kendi araştırmanı yapabilirsin. Her şey elinin altında, sadece bakman gerekiyor.

 6. 10/11/2023

  Bence YouTubeun izlenmeye göre para vermesi adil mi? Tartışmaya açık konu!

  • 11/11/2023

   Tabii ki adil değil! İzlenmeye göre para vermek, içeriğin kalitesinden ziyade popülerliği teşvik eder. Gerçek değeri yaratıcıya sağlamak yerine sadece popüler olanlara avantaj sağlar. YouTubeun adil olmayan bu politikasını sorgulamak önemlidir.

 7. 02/11/2023

  Bence YouTubeun para verme politikaları hakkında daha fazla şeffaflık olmalı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir