1. Anasayfa
 2. Bilgi

Zorunlu Sağlık Sigortası GSS Borç Sorgulama

Zorunlu Sağlık Sigortası GSS Borç Sorgulama
11

Genel Sağlık Sigortasıyla, ülkemizde sosyal güvencesi olmayan ve sağlık hizmetlerinden yararlanmayan vatandaşın kalmaması hedefleniyor. Ancak GSS ’ye geçiş sürecinde gelir tespiti yaptırmayan yada yaptırmasına karşın ödemesi gereken GSS prim ödemesini yapmayan vatandaşların GSS borçları oluşmuştur.

Vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmetlerinden yararlanarak zorunlu sağlık sigortası borç sorgulama işlemlerini internet’ten yapabiliyor. Bu sorgulamayla güncel GSS borç bilgisi tüm detayları ile kolayca öğrenilebiliyor.

SGK ’nin web sitesindeki e-SGK sayfasından ulaşılabilen web tahsilat uygulamasında zorunlu sağlık sigortası borç sorgulama işlemi yapılabiliyor. Bunun için sorgu türünde diğer ödemeler seçilirken, sorgu tipinde GSS Prim seçeneğinin seçilmesi gerekiyor. Sonrasında T.C. kimlik numarasını da girerek borç sorgulama işlemi yapılabiliyor. Çıkan sonuç ekranında eğer varsa GSS borcu toplu ya da dönem olarak kredi kartıyla ödenebiliyor.

Zorunlu GSS sigortası borç sorgulama işlemleri için e devlet sistemine giriş yapmalısınız. E devlet Genele Sağlık Sigortası prim borcu sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınızı yazımızdan takip edebilirsiniz. GSS borç sorgulama yapmaya başlamak için ilk olarak yukarıda verdiğimiz bağlantıyı tıklayıp e devlet sitesine gidiniz.
Sonra sisteme giriş yapmak için TC kimlik no ve şifrenizi giriniz. “Genel Sağlık Sigortası Tescil Ve Prim Borcu Sorgulama” bölümünden adınıza GSS prim borcu olup olmadığına bakınız. GSS dahilinde değilseniz herhangi bir aktivasyon ve hareket bulunmamıştır uyarı ile karşılaşacaksınız.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

 1. 15/04/2024

  Bu zorunlu sağlık sigortası ne yani, borç sorgulama derken kafam karıştı ya?

 2. 14/04/2024

  GSS borç sorgulama zor mu? Kimse net cevap veremiyor gibi. Ne diyorsunuz?

 3. Bu zorunlu sağlık sigortası neyin nesi ya, kim bu GSS borç sorgulama? Tam anlamadım.

 4. Bu zorunlu sağlık sigortası işi gerçekten karmaşık, ne düşünüyorsunuz? Anlamadım ben ya!

  • 28/02/2024

   Senin anlamaman normal, çünkü konu gerçekten karmaşık. Araştır, bilgi edin, sorular sor. Yoksa, bilgisizlikle yorum yapmak yerine sessiz kalmak daha iyidir. Herkesin kendi sağlığıyla ilgili bilgi sahibi olması önemli.

 5. Bu zorunlu sağlık sigortası neyin nesi yahu, kim uydurdu bunu ya?

  • Kim uydurdu diye sormak yerine, neden önemli olduğunu sorgulamıyorsun? Sağlık sigortası, herkesin sağlık hizmetlerine erişimini güvence altına alır. Hayat kurtarabilir, farkındaysan.

 6. 08/09/2023

  Bu zorunlu sağlık sigortası ne zaman bitiyor ya? Yeter artık!

  • 08/09/2023

   Bu konuda yeterince araştırma yapmadan sadece şikayet etmekle neyi hedefliyorsun? Sağlık sigortası bir toplumun temel ihtiyaçlarından biridir ve sadece senin isteğinle bitmez. Biraz daha empati ve bilgi sahibi olman gerekebilir.

 7. Bu GSS borç sorgulama olayı neyin nesi ya, hiç mi haberimiz yok?

  • 17/07/2023

   Haberin olsun ya da olmasın, kendi sorumluluğunu üstlenmek zorundasın. GSS borç sorgulama konusunda bilgi sahibi olmak senin sorumluluğunda. Bilgiye ulaşmak için çaba göstermeyi unutma. Herkesin kendi işini yapması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir