1. Anasayfa
 2. Bilgi

Zorunlu Sağlık Sigortası GSS Borç Sorgulama

Zorunlu Sağlık Sigortası GSS Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortasıyla, ülkemizde sosyal güvencesi olmayan ve sağlık hizmetlerinden yararlanmayan vatandaşın kalmaması hedefleniyor. Ancak GSS ’ye geçiş sürecinde gelir tespiti yaptırmayan yada yaptırmasına karşın ödemesi gereken GSS prim ödemesini yapmayan vatandaşların GSS borçları oluşmuştur.

Vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmetlerinden yararlanarak zorunlu sağlık sigortası borç sorgulama işlemlerini internet’ten yapabiliyor. Bu sorgulamayla güncel GSS borç bilgisi tüm detayları ile kolayca öğrenilebiliyor.

SGK ’nin web sitesindeki e-SGK sayfasından ulaşılabilen web tahsilat uygulamasında zorunlu sağlık sigortası borç sorgulama işlemi yapılabiliyor. Bunun için sorgu türünde diğer ödemeler seçilirken, sorgu tipinde GSS Prim seçeneğinin seçilmesi gerekiyor. Sonrasında T.C. kimlik numarasını da girerek borç sorgulama işlemi yapılabiliyor. Çıkan sonuç ekranında eğer varsa GSS borcu toplu ya da dönem olarak kredi kartıyla ödenebiliyor.

Zorunlu GSS sigortası borç sorgulama işlemleri için e devlet sistemine giriş yapmalısınız. E devlet Genele Sağlık Sigortası prim borcu sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınızı yazımızdan takip edebilirsiniz. GSS borç sorgulama yapmaya başlamak için ilk olarak yukarıda verdiğimiz bağlantıyı tıklayıp e devlet sitesine gidiniz.
Sonra sisteme giriş yapmak için TC kimlik no ve şifrenizi giriniz. “Genel Sağlık Sigortası Tescil Ve Prim Borcu Sorgulama” bölümünden adınıza GSS prim borcu olup olmadığına bakınız. GSS dahilinde değilseniz herhangi bir aktivasyon ve hareket bulunmamıştır uyarı ile karşılaşacaksınız.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir