1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Çim Tohumu Nasıl Ekilir?

Çim Tohumu Nasıl Ekilir?
Çim Tohumu Nasıl Ekilir

Çim Tohumu Nasıl Ekilir? Çim ekimi nasıl yapılır? Eğer bahçeniz varsa gerek zaman geçirmek gerekse daha doğal bir ortam oluşturmak için çim ekmek önerilir. Bununla sınırlı kalmadan daha yeşil ve organik bir balkon istiyorsanız uzun saksılara ekmeniz ve büyümesini izlemeniz de mümkündür. Ancak daha önce bahçecilik ile uğraşmayanlar için bu gibi işlemler zor görülebilir.

Lakin yapmanız gerekenler oldukça kolaydır. Tohumları aldıktan sonra ekime hazırlanan toprak tabakasının üzerine metrekare başına 40-50 gram hesabıyla çim tohumları elle ekilir. Eğer varsa makine de kullanılabilir.

Eğer homojen bir ekim olmasını istiyorsanız tohum sahanın yarısına enlemesine, yarısına da boylamasına ekilmelidir. Peki, çim tohumu ekildikten sonra ne zaman çıkar? Doğru bir şekilde ekmişseniz ve düzenli sulamışsanız, 7 gün sonra çimlenme başlayacaktır. 21 günde de alanın yeşillendiği, çimlendiği görülebilir. Dolayısıyla henüz 1 ay dolmadan sonuçlar alınmaya başlanır.

Çim Ekimi Nasıl Yapılır? Çim Ekiminde Püf Noktalar Nelerdir? | İş-çiMEN TURAN15:58Youtube video: Çim Ekimi Nasıl Yapılır? Çim Ekiminde Püf Noktalar Nelerdir?
İş-çiMEN TURAN

Çim Tohumu Ne Zaman Ekilmeli?

Çim ekmek istiyorsanız, bilmeniz gereken ilk konulardan bir tanesi zamandır. Sıklıkla yaz aylarının sıcak olması sebebiyle en uygun dönemler olduğu düşünülür. Ancak bu oldukça yanlıştır. Yaz döneminde çim ekimi hiçbir zaman tavsiye edilmez.

Zira yaz aylarında karıncalar ve diğer böcekler daha fazla olacaktır. Dolayısıyla tohumları tüketecek, böylece verimli şekilde büyümelerine engel olacaktır.

O halde çim tohumu ne zaman ekilir? Bunun için baharda Nisan-Mayıs gibi aylar oldukça uygundur. Bu dönem geçmişse sonbahar geldiğinde Eylül-Ekim aylarında da işlemler yapılabilir. Böylece daha fazla verim almanız mümkündür.

Söz konusu aylarda böcekler ve karıncalar az sayıda olduğu için ekim işlemlerinden daha fazla başarı elde etmeniz mümkündür.

Çim Tohumu Toprağı Nasıl Hazırlanmalı?

Çim için toprak nasıl hazırlanır? Eğer kumlu ve zayıf bir toprağınız bulunuyorsa, bunun içerisine yaklaşık 7 cm kalınlıkta hayvan gübresi katılmaktadır. Hangi tür gübre kullandığınız önemli değildir. Böylece toprağın verimi gözle görülür şekilde artacak, çimler de daha canlı ve gür şekilde çıkacaktır.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir
Çim Tohumu Nasıl Ekilir?

Lakin killi ve ağır topraklarda farklı işlem yapılmalıdır. Burada seyreltme uygulanması önerilir. İçinde yüzde 70 kum ve yüzde 30 organik madde içeren karışım katılırsa, çim için uygun hale getirilebilir.

Bunun yanı sıra çim ekmeden önce toprak üzerini temizlemeniz, yabancı cisimleri de almanız gerekir. Ayrıca toprağın içinde de yabancı maddeler olabilir. Bunlar da tırmık ve kürek gibi bir araç kullanılarak alınabilir.

Çim için toprak nasıl hazırlanır bu şekilde tamamlanabilir. Toprağın içindeki taşları da mümkün olunca temizlerseniz daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Çim Nasıl Biçilir?

Çim ekimi nasıl yapılır zor gibi dursa ve ilk kez yapanlar zorlanabilse de aslında oldukça kolaydır. Lakin ekme işlemi tamamlandıktan sonra biçmeyi de nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir.

Zira 21 gün sonra çimler çıkacaktır. Özellikle yağışlı dönemlerde çimler hızlı bir şekilde büyür. Kısa sürede kontrolden çıkarak aşırı uzunluklara ulaşabilir. Bu da kötü görünümlere sebep olur. Şayet çok yağışlı dönemlerdeyseniz haftada 2 kere biçilebilir. Kurak dönemlerde 2 haftada bir yapılabilir.

Çim biçmek için çok sayıda makine vardır. Bunları inceleyerek size en uygun olanı bulabilirsiniz. Lakin çalıştırmadan önce bunların çimi farklı boyutlarda kestiğini unutmamanız gerekir. Dolayısıyla isteğinize göre ayarlanmalıdır.

En Çok petrol Rezervine Sahip 10 Ülke yazımız da ilginizi çekebilir.

Standart bir çim biçme 2,5 cm yapılmaktadır. Son olarak çim nasıl biçilirhakkında dikkat etmeniz gereken bir nokta alanın kuru olmasıdır. Zira ıslak çimler, yaş toprak makinenin içine zarar verecektir. Ayrıca biçmenin de verimli şekilde olmamasına neden olur.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir