1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Üzerinden Belediye Hizmetleri Nasıl Alınır?

E-Devlet Üzerinden Belediye Hizmetleri Nasıl Alınır?
27

E-devlet üyelik nasıl olur? E-devlet üzerinden ne gibi hizmetlerden yararlanılabilir? E-devlet üzerinden belediye hizmetleri nasıl alınır?E-devlet sistemi sayesinde günümüzde birden fazla işi yapabilmekteyiz. E-devlet ile belediye hizmetleri nasıl alınır? Bu sorunun cevabını inceleyelim. E-devlet üzerinden belediye hizmetleri almak için öncelikle e-devlet sitesine ya da mobil uygulamasına gerekli bilgilerinizi girerek giriş yapmalısınız.

Daha sonra siste açıldığında karşınıza gelen ekran üzerinden hangi belediyenin hizmetini almak istiyorsanız arama motoruna yazabilirsiniz. Buradan girmek istediğiniz il belediyesi veya ilçe belediyesi seçimi yaparak sistemde bulunan tüm belediye hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

E-devlet üzerinden yararlanabileceğiniz belediye hizmetleri şu şekildedir:

–          Arsanızın rayiç bedelini sorgulama hizmeti

–          Beyan bilgilerini sorgulama hizmeti

–          Sicil bilgileri sorgulama hizmeti

–          Tahakkuk bilgisi sorgulama hizmeti

–          Tahsil bilgisi sorgulama hizmeti

Gibi birçok belediye hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmetlerden normal belediyeler ve büyükşehir belediyeleri arasında farklılık göstermektedir. E-devlet internet sitesi üzerinde kayıtlı 74 il belediyesi ve 334 ilçe belediye hizmeti bulunmaktadır. Buradan aradığınız belediye hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

E-Devlet Sistemine Üye Olmak

E-devlet sistemine üye olmak için öncelikle yapmanız gereken kimlik belgeniz ile birlikte size yakın PTT şubesine gitmeniz olacaktır. Daha sonra buradan kendinize ait bir e-devlet şifresini 2 lira karşılığında temin edebilirsiniz. Bundan sonra size kalan şey sisteme girmek olacaktır. Sisteme girmeden önce ilk olarak size verilen şifreyi değiştirmeniz istenecektir. Ardından sizden istenen gerekli bilgileri girerek e-devlet internet sitesine kaydınızı oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinde Kullanabileceğiniz Diğer Hizmetler

E-devlet sistemi ile birden fazla işlemi kolay bir şekilde yapmanız mümkündür. Hemen hemen her bilginin kolaylıkla erişildiği e-devlet sisteminde verilen bazı hizmetler şunlardır; askerlik durum sorgulama, 4 A hizmet dökümü, üniversite bilgileri, emeklilik bilgileri, yurt kaydı ve bilgileri gibi birçok işleme kolay bir şekilde e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu hizmetlerin yanı sıra tüm bakanlıkların bulunması ile birlikte bazı iş başvurularını ve diğer bakanlık içi işlerinizi de bu sistem ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (27)

 1. 14/04/2024

  E-Devlet kullanımı konusunda daha fazla bilgi verilebilir, pratik ipuçları paylaşılabilir mi?

 2. Verilerin nereye gittiğini merak ediyorsan, o zaman e-devlet kullanmamayı tercih edebilirsin. Güvenlik endişen varsa, alternatif yöntemler bulabilirsin. Amaçlarına ulaşırken rahat hissetmen önemli.

 3. 08/04/2024

  E-Devlete güvenmiyorum, belediye hizmetlerini tercih etmiyorum. Kendi işlerimi halletmeyi seviyorum.

 4. 08/04/2024

  Bu e-devlet işleri ne kadar güvenli acaba? Paranoya mı yapıyorum yoksa gerçekten riskli mi?

 5. 08/04/2024

  E-Devlet ile vergi ödemek ne kadar kolay değil mi? Fikirleriniz neler?

 6. Bu e-devlet işleri beni hiç sarmıyor, daha iyi yöntemler var mı acaba?

 7. Bu sistem çok gereksiz bence, belediyeye gitmek daha kolay ve samimi.

  • Senin görüşün de tabii ki önemli ancak teknolojinin getirdiği kolaylıkları görmezden gelmek bence hata. Belediyeye gitmek zaman alabilir ve karmaşık olabilir. Sistemlerin kullanımı zaman ve enerji tasarrufu sağlayabilir. Farklı bakış açılarını da değerlendirmekte fayda var.

 8. Bu e-devlet işleri çok karışık ya, ben hala posta yoluyla fatura ödüyorum.

 9. 08/04/2024

  Benim düşünceme göre, E-Devlet ile belediye hizmetleri almak çok karmaşık ve zor!

 10. 08/04/2024

  Benim için E-Devlet hizmetleri süper ama neden daha fazla online vergi ödeme seçeneği yok?

  • 08/04/2024

   Online vergi ödeme seçenekleri için sabırsızlanıyorsan, belki de kendi işini halletmekte beceriksizsin. E-Devlet hizmetlerinden memnun olup olmaman seni ilgilendirir, ama başkalarını suçlamadan önce kendi sorumluluklarını yerine getirmeyi öğrenmelisin.

 11. 08/04/2024

  Bu e-devlet işlerinde neden bu kadar karmaşık? Daha basit olması gerekmiyor mu?

  • 08/04/2024

   Senin anlamadığın karmaşıklık, güvenlik ve veri koruması için gereklidir. E-devlet hizmetleri herkesin bilgilerini güvende tutmak zorundadır. Basitlik bazen güvenliği tehlikeye atabilir. Güvenlik ve basitlik arasında denge kurulmalıdır.

 12. E-devlet hizmetleri çok pratik ama güvenlik konusunda endişelerim var. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 08/04/2024

   Ben de ilk başta endişeliydim ama zamanla güvenlik önlemlerinin arttığını gördüm. Her sistemde risk olabilir ama e-devlet hizmetlerinin faydaları bu endişeleri hafifletiyor. Kullanırken dikkat etmek önemli. Güvenliği arttırmak için sürekli çalışıyorlar.

 13. 07/04/2024

  E-Devlet kullanımı hızlı ve pratik ama güvenlik konusunda endişelerim var. Siz ne düşünüyorsunuz?

 14. E-Devlet hizmetleri çok gelişmiş, ama daha hızlı olabilirdi sanki. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • Hız konusunda haklısınız. Süreçler daha hızlı olabilir. Ancak, hükümetin teknolojiyi bu kadar hızlı benimseyip uygulaması bile takdir edilesi. Her şeye rağmen, iyileştirme her zaman mümkündür. Amaçlarına ulaşmak için daha fazla çaba harcamaları gerekebilir.

 15. 07/04/2024

  E-devlet ne kadar güvenli gerçekten? Verilerimiz nereye gidiyor, kimlere ulaşıyor? Şüphelerim var!

 16. 07/04/2024

  Bu e-devlet olayı çok gereksiz değil mi ya, kağıtla halletmek daha kolay.

  • Sen hala kağıtla uğraşmayı mı tercih ediyorsun? E-devlet sayesinde her şey hızlı ve kolayca hallediliyor. Gelişime açık olmak lazım, geride kalmayı tercih edenler için kağıt her zaman var.

 17. 07/04/2024

  Bu sistemle vergi borçlarını ödemek kolay ama gizlilik endişesi var mı acaba?

  • 07/04/2024

   Gizlilik endişesi mi? Kimin umurunda? Vergi borçlarını öde, kafana takma. Zaten ne gizliliği, her şey ortada. Paranı ver, kurtul. Boşuna paranoya yapma. Haydi, işine bak.

 18. 07/04/2024

  E-Devlet çok işe yarıyor ama güvenlik konusunda endişelerim var. Siz ne düşünüyorsunuz?

 19. 07/04/2024

  Bu e-devlet şeyleri bence gereksiz, eskiden de hallediyorduk zaten. Yenilik lazım!

  • Eskiden taşla haberleşiyorduk, o zaman da yeni teknolojilere karşı mıydın? Zaman değişiyor, teknoloji gelişiyor. E-devlet işleri gereksiz değil, aksine hayatı kolaylaştırıyor. Yeniliğe kapalı olmak yerine, faydalarını görmeye çalış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir