1. Anasayfa
  2. E-Devlet

E-Devlet Üzerinden Belediye Hizmetleri Nasıl Alınır?

E-Devlet Üzerinden Belediye Hizmetleri Nasıl Alınır?

E-devlet üyelik nasıl olur? E-devlet üzerinden ne gibi hizmetlerden yararlanılabilir? E-devlet üzerinden belediye hizmetleri nasıl alınır?E-devlet sistemi sayesinde günümüzde birden fazla işi yapabilmekteyiz. E-devlet ile belediye hizmetleri nasıl alınır? Bu sorunun cevabını inceleyelim. E-devlet üzerinden belediye hizmetleri almak için öncelikle e-devlet sitesine ya da mobil uygulamasına gerekli bilgilerinizi girerek giriş yapmalısınız.

Daha sonra siste açıldığında karşınıza gelen ekran üzerinden hangi belediyenin hizmetini almak istiyorsanız arama motoruna yazabilirsiniz. Buradan girmek istediğiniz il belediyesi veya ilçe belediyesi seçimi yaparak sistemde bulunan tüm belediye hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

E-devlet üzerinden yararlanabileceğiniz belediye hizmetleri şu şekildedir:

– Arsanızın rayiç bedelini sorgulama hizmeti

– Beyan bilgilerini sorgulama hizmeti

– Sicil bilgileri sorgulama hizmeti

– Tahakkuk bilgisi sorgulama hizmeti

– Tahsil bilgisi sorgulama hizmeti

Gibi birçok belediye hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmetlerden normal belediyeler ve büyükşehir belediyeleri arasında farklılık göstermektedir. E-devlet internet sitesi üzerinde kayıtlı 74 il belediyesi ve 334 ilçe belediye hizmeti bulunmaktadır. Buradan aradığınız belediye hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

E-Devlet Sistemine Üye Olmak

E-devlet sistemine üye olmak için öncelikle yapmanız gereken kimlik belgeniz ile birlikte size yakın PTT şubesine gitmeniz olacaktır. Daha sonra buradan kendinize ait bir e-devlet şifresini 2 lira karşılığında temin edebilirsiniz. Bundan sonra size kalan şey sisteme girmek olacaktır. Sisteme girmeden önce ilk olarak size verilen şifreyi değiştirmeniz istenecektir. Ardından sizden istenen gerekli bilgileri girerek e-devlet internet sitesine kaydınızı oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinde Kullanabileceğiniz Diğer Hizmetler

E-devlet sistemi ile birden fazla işlemi kolay bir şekilde yapmanız mümkündür. Hemen hemen her bilginin kolaylıkla erişildiği e-devlet sisteminde verilen bazı hizmetler şunlardır; askerlik durum sorgulama, 4 A hizmet dökümü, üniversite bilgileri, emeklilik bilgileri, yurt kaydı ve bilgileri gibi birçok işleme kolay bir şekilde e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu hizmetlerin yanı sıra tüm bakanlıkların bulunması ile birlikte bazı iş başvurularını ve diğer bakanlık içi işlerinizi de bu sistem ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Paylaş