1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E Devletten Emlak Vergisi Sorgulama

E Devletten Emlak Vergisi Sorgulama
13

Emlak vergisi sorgulama işlemi devletin ücretsiz olarak sunduğu e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Emlak vergisi sorgulama işlemi aşağıda belirtilen listedeki gibidir. Maddeleri sırasıyla takip ederek işleminizi kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Emlak Vergisi Sorgulama İşlemi (E-Devlet üzerinden)

 1. İlk olarak cihazınızdaki internet tarayıcısına giriş yapın. Ardından internet tarayıcınızdaki arama motoruna https://www.turkiye.gov.tr/ adresini giriş yapın.
 2. Giriş yapmanızın ardından firma sahibinin kimlik bilgileri ile e devlet sistemine giriş yapın.
 3. Sisteme giriş yaptıktan sonra e devlet sisteminin arama motoruna “Gelir idaresi başkanlığı Vergi borcu sorgulama”(https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu) yazın ve ekranda karşınıza çıkan seçeneğe tıklayarak ilgili sayfaya giriş yapın.
 4. Karşınıza çıkacak sayfada “Güncel borçlar ve Toplam borçlar” olarak iki bölmede ödemekle yükümlü olduğunuz tüm borçlar görüntülenecektir.

E-devlet üzerinden emlak ve diğer vergilerin sadece “sorgulama” işlemi yapılmaktadır. Ödeme işlemleri nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak aşağıda belirtilen yönergeyi takip ediniz.

Emlak vergisi ödemesi nasıl yapılır?

 1. İlk olarak yukarıda verdiğimiz butona tıklayarak vergi dairesi adresine giriş yapınız.
 2. Karşınıza çıkacak sayfada vatandaşlık bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapabilir, isterseniz de e-devlet üyeliğiniz üzerinden giriş yapabilirsiniz.
 3. Gerekli bilgileri girdikten sonra anasayfada bulunan “Hızlı ödeme” bölümünden emlak verginizi referans numarası isterseniz veya belge numarası ile ödeme sayfasına gidebilirsiniz.
 4. Hangi yöntem ile ödemeyi seçtiyseniz karşınıza çıkacak sayfada istenilen bilgileri girdikten sonra borcunuzun tutarını ve yapılandırma bilgilerini görebilirsiniz.
 5. Sonrasında ödeme sayfasına giderek uygun olan ödeme seçeneği ile vergi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (13)

 1. Bu E-Devlet hizmetleri gerçekten hayat kurtarıyor, vergi sorgulama işlemi kolaylaştı!

 2. Bu Emlak Vergisi sorgulama işi ne kadar karışık ya, anlamak imkansız!

 3. Bu vergiler ne kadar yükseliyor ya, her sene bir sürprizle karşılaşıyoruz!

 4. Emlak vergisi sorgulaması yaparken dikkatli olmak lazım, yanlışlıkla komşunun vergisini ödeme!

  • Komşunun vergisini ödemenin kolay olacağına inanıyorsan, belki de hesap kitap işlerinde biraz sıkıntılar yaşıyorsundur. Dikkatli olmak zorundayız, yoksa komşunun cebinden vergi ödemek zorunda kalabiliriz. Herkes kendi sorumluluğunu bilsin.

 5. 11/01/2024

  Bu vergiler ne zaman azalacak acaba? Çok yüksek, insanları zorluyor.

  • 11/01/2024

   Vergiler azalsın da senin cebinden mi çıksın? Her şey bedava mı olsun? Devletin gelir kaynakları da belli, kendi cebinden ödeme yapmıyorsun ya! Kemer sıkma zamanı geldi, alışsana.

 6. 26/10/2023

  Bu vergi işlemleri çok karışık ya, kim anlayacak bunları? Gerçekten mantıklı mı?

  • Vergi işlemleri karmaşıksa öğrenmek için çaba göstermek gerekir. Mantıklı olup olmadığına karar vermek için araştırma yapmak en iyisidir. Kolaycılığa kaçıp anlamamak yerine sorunun üstesinden gelmek daha akıllıcadır. Herkes anlayabilir, sadece zaman ve çaba gerektirir.

 7. Bu vergiler de bitmez mi ya, hani bir sonu gelecek mi acaba?

  • Vergiler bitmez, hayat bu! Gelir, gider, vergi derken hep aynı döngü. Ne diyeyim, bu dünya böyle işte. Katlanacaksın ya da kaçacaksın, seçim senin. Ama sonu gelir mi, onu bilemem!

 8. Bu vergi konusunda kafam karıştı, ne yapmalıyım? Fikirleri olan var mı?

  • 30/09/2023

   Vergi konusunda kafan karıştıysa, vergi danışmanına başvurman en doğru yol olabilir. Vergi konuları ciddi ve karışık olabilir, yanlış bilgiyle hareket etmek riskli olabilir. Bir uzmandan destek alarak doğru adımları atabilirsin. Kendi başına karar vermek yerine profesyonel destek almak daha mantıklı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir