1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır

Solo Test Nasıl Oynanır?

Solo Test Nasıl Oynanır?
Solo Test Nasıl Oynanır?

Solo test nasıl oynanır sorusu stratejik oyun sevenlerin merak ettikleri detaylardan bir tanesi olmaktadır. Bu oyun özellikle de zeka geliştiren oyunlar arasında yer alması ile dikkat çekmektedir. Bunun için de ebeveynler sıklıkla bu strateji oyununu çocukları ile birlikte oynamayı da tercih etmektedirler. Bir masa oyunu olan solo test oyununu oynamak aslında çok da zor değildir. İnsanlar belirli kuralları bilmelerinin ardından bu masa oyununu oldukça başarılı ve eğlenceli biçimde oynama imkanını elde edebilmektedirler.

Pek çok kişi solo test oynamak istedikleri zaman bunu nasıl yapacaklarını merak etmektedir. Bu oyun, yuvarlak bir platform üzerinde oynanmaktadır. Aynı zamanda üzerinde de 32 adet piyon yer almaktadır. 1967 yılında geliştirilmiş olan bu eğlenceli oyun, günümüzde hala sevilerek oynanmaya devam etmektedir. O zamandan bu zamana kadar hala popüler kalabilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de çok başarılı bir zeka oyunu olmasıdır. Yine bu oyun genel anlamda 32 piyon ile oynansa bile Avrupa versiyonunda 36 piyon ile oynanan farklı bir çeşidi de bulunmaktadır.

Solo test oyununun en önemli özelliklerinden birisi de insanların tek başlarına oynamalarıdır. Yani solo test oynamak adına insanların yanına farklı bir oyuncu daha bulmalarına gerek bulunmamaktadır. Canlarının istediği her an kendi başlarına bu eğlenceli oyunu oynama imkanını elde edebilmektedirler. Solo test oyunu oynamak isteyen kişilerin öncelikli olarak bu oyunu nasıl oynamaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Eğer bütün kuralları bilirler ise bu oyunu oldukça eğlenceli bir biçimde oynayabilmektedirler.

Solo Test Oyunu Kuralları Nelerdir?

Solo test oyunu kuralları aslında son derecede basittir. Bu oyunun iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Ancak bu çeşitlerden en yayın olanı İngiliz usulü olan solo test oyunudur. Bahsi geçen zeka oyunu bir paket içerisinde bulunmaktadır. Paketin içerisinde 1 adet yuvarlak solo test oyun alanı yer almaktadır. Aynı zamanda 1 adet puan tablosu ve 32 adet de piyon bulunmaktadır.

Solo test kuralları bu oyunu oynamak isteyen herkes tarafından bilinmesi gereken kurallardır. Oyun içerisinde çıkan solo test oyun alanı üzerinde de toplamda 33 adet delik bulunmaktadır. Yine kutu içerisinde çıkan 32 adet piyon de bu deliklere sıralı bir biçimde yerleştirilmiş bulunmaktadır. Sadece oyun alanının en orta kısmında yer alan delik boş kalmaktadır. Kenar kısımlarda yer alan 32 adet delik içerisine piyonlar dizilmektedir. Oyunun başlangıcında oyun alanının ve piyonların bu şekilde bulunması gerekmektedir.

Solo Test Nasıl Oynanır?
Solo Test Nasıl Oynanır?

Solo Test Oyun Amacı Nedir?

Solo test oyun amacı genel anlamda zeka geliştirmek içindir. Bu oyun her şeyden önce insanların tek başına oynayabilecekleri bir oyundur. İlk hamle olarak insanlar istedikleri yönlerden uygun olan piyonlardan birisini almaktadır. Oyun içerisinde piyonların hareket etmeleri sağlanmaktadır. Bu piyonlar sağ, sol, ileri ve geri şeklinde hareket edebilmektedir. Ancak hiçbir piyonun çapraz bir biçimde hareket etmesi söz konusu değildir.

Oyun içerisinde yapılan hamleler ile birlikte üzerinden atlanılan her bir piyon oyundan alınmaktadır. Böylelikle de bütün piyonların toplanması sağlanmaktadır. Bu oyun, üzerinden atlama yapılacak tek bir piyonun bile kalmayacağı yere kadar ilerlemektedir. Oyunun en önemli amacı ise piyonların olabilecek en az sayıda kalmasını sağlamaktır. Solo test ile birlikte en az 1 piyon kalması sağlanabilmektedir. Ancak bunu sağlamak kesinlikle kolay değildir. Tek bir piyon kalmasını sağlamak, zeka tüpünün de istenilen şekilde yapılması gibi bir şeye benzemektedir. Bunun için de inanların denemeden iddialı konuşmamalarında fayda vardır.

Paylaş